'Oğul' İzmir Devlet Tiyatrosu'nda

İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesinde Gert Hofmann’ın yazdığı, Barış Eren’in hem çevirmenliğini hem de yönetmenliğini üstlendiği “OĞUL” adlı oyun 04 Aralık 2018 Salı günü prömiyerini gerçekleştirerek sanatseverlerle buluştu

'Oğul' İzmir Devlet Tiyatrosu'nda

Prömiyere protokol, sanat camiası ve basından, değerli birçok isim katıldı.  Ege Ordu Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi Korkmaz, Hava Eğitim Komutanlığından Albay Ender İrşi,  İl Emniyet Md. Yrd. Yabancılar Şb. Müdürü Ökkeş Bulut, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Prof. Dr. Hülya-Özdemir Nutku, Prof. Dr. Efdal Sevinçli,  Sabancı Kültür Merkezi Müdürü Ahmet Biycan Civan, Kent Koleji Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı Hızır Mürtezaoğlu, Akça Holding, Çamlaraltı Koleji,  İzmir Tiyatrolar Derneği, Tiyatro Nienor ve çok değerli basın mensupları geceye katıldı.

Prömiyer sonrası seyirciler tarafından ayakta alkışlanan oyuncular, İzmir’in eğitimde sayılı okullarından Kent Koleji tarafından desteklenen gala kokteylinde, protokol ve sanat camiası tarafından tebrik edildi. 

Oyunun başrollerini Hülya Savaş, Mustafa Çolak, Sitare Tuna, Aylin Önal, Dilek Çetiner Demir, Recep Ayyıldız, Pınar Egeli Karadağ, Türker Alpugan paylaşırken, yönetmen yardımcılığını Aylin Önal, dekor ve kostüm tasarımını Yıldız Köse İpeklioğlu, ışık tasarımını ise Zeki Kayar üstleniyor. 

Alman halkının sefalet ve umutsuzluk ile mücadele ettiği 2. Dünya Savaşı sonrası, erkeklerin çoğunun öldüğü, sakat kaldığı veya esir düştüğü, en büyük yükü kadınların sırtlandığı, insanların savaşın yıkıcı etkilerini ortadan kaldırma noktasında omuz omuza olduğu bir süreçte, umudunu yitirmeden oğlunu arayan bir annenin çarpıcı hikayesini anlatan oyunu 15 Aralık tarihine kadar İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesinde izleyebilirsiniz.

Oyunun hem senaristi hem de yönetmeni Barış Eren, prömiyer sonrası duygularını şöyle dile getirdi; ''Ben de bu oyunu ilk olarak Almancadan okuduğumda çok etkilenmiştim ve muhakkak bu oyunu Türkçeye kazandırmam gerekiyor dedim. 2.Dünya Savaşı sonrası geçmesine rağmen insan çatışmaları, duyguları, anne-oğul ilişkileri açısından çok güncel bir oyun. Bu nedenle oyunu çevirdim ve sahneledim.''

'Oğul' oyunu ile turnelere de çıkacaklarını söyleyen Barış Eren, yeni oyunların da müjdesini verdi; ''Bu sezon İzmir Devlet Tiyatrosu'nda sahnelenmeye devam edecek bu oyunun önümüzdeki sene turneleri de olacaktır. Elime güzel textler geçtikçe çeviriyorum, bu aralar çevirmek istediğim birkaç oyun daha var. Onları da çevirip devlet tiyatrosuna vereceğim. Zaten her sene bir iki oyun yapıyorum tiyatroda.''

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 14:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevim Oğuz
Sevim Oğuz - 1 yıl Önce

Oyunu izledim ancak daha önceki tiyatro oyunları ile kıyaslandığında çok başarılı gelmedi gereksiz uzatmalar ve aynı eksende devam eden diyaloglar sıkıcı geldi ortada sadece iyi bir oyunculuk vardı iyu bir sahne konu olarak verilmesi gereken verilmemiş

Tuğba
Tuğba - 1 yıl Önce

Oyuncular için bir yorum yapmam emeklerine sağlık ama başarılı bir oyun değildi, herkes çok sıkıldı, aynı şeyleri tekrar tekrar oynayıp 2saate tamamlamışlar gibi gözüktü.. Ne yazık ki tavsiye etmiyorum ..

Onur Sarim
Onur Sarim - 1 yıl Önce

Oyunculuklara gerçekten de diyecek söz yok ancak, işin teknik yönünü bilmemekle birlikte izleyici olarak oyunun sahnelenmesini ve hikayeyi, senaryoyu, anlatımı başarısız bulduk, ailecek. Oldukça durağan, sıkıcı ilerliyor ve kurgu o kadar kötü ki, oyunculuklar bile kurtarmıyor.

Artı parantez, oyun tanıtımında dediği gibi savaş yıllarındaki yokluğa vurgu yapmak ve bir annenin umudunu yitirmeden oğlunu arama süreci gibi bir durum hiç yok. Aksine, çok kısıtlu bir hikayeyi anlatıyor. İzlemeyenlere detay vermek istemem ancak tanıtım bambaşka bir yönden yapılmalı.

Can Mor
Can Mor - 11 ay Önce

Burada oyunu sıkıcı bulanlara hiç anlam veremedim, bazı oyunlarda sekansların uzun sürmesi gerektiğini ve bunun tiyatronun doğasında yer aldığını bilmemelerine veriyorum. Mustafa Çolak gibi bir yetenek varken her oyun güzeldir.

SIRADAKİ HABER