Ödüller Sahiplerini Buldu

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, önceki gün sona eren Ayvalık İnternational Film Festivali’nin (AYIFF) final gecesinde ödüller sahiplerini buldu.

Ödüller Sahiplerini Buldu

 

Dünyadan ve ülkemizden belgeseller, kısa filmler ve uzun metraj filmlerin gösterime sunulduğu festivalin ana sponsorluğunu Küçükköy Belediyesi üstlenirken, festivale İspanya Bask Kültür Bakanlığı da katkı verdi. Bask Kısa Filmleri Gösterimlerinin de yapıldığı festival kapsamında, dünyanın en önemli sinema okullarından Polonya Lodz Sinema Akademisi’nin katkılarıyla özel bir gösterim gerçekleştirirken, festivalde sinemaseverler Volga Sorgu’nun yönettiği Kaledeki Yalnızlık ve Mehmet Bahadır Er ile Maryna Gorbach’ın yönettiği Kara Köpekler Havlarken adlı filmleri yönetmenleriyle birlikte izledi.
Kısa filmlerin yanında uzun metraj kurmaca ve belgesel film gösterimlerinin de yapıldığı festivalde ayrıca gösterimi yapılan filmlerin yönetmenleriyle söyleşilerin de gerçekleştirildiği gözlendi. Ayvalık Sanat Derneği, öncülüğünde düzenlen festivale; yurt içinden 200, yurt dışından 164 filmin başvurduğu belirtilirken, festival kapsamında 42 ülkenin temsilcilerinin hazır bulunduğu öğrenildi. Ayvalık’ta ilk kez düzenlenen ve ilk olmasına rağmen uluslar arası düzeyde gerçekleşmesi nedeniyle Antalya Altın Portakal Film Festivalinden farklı olduğu kaydedilen organizasyonun özellikle katılım oranı nedeniyle film sektöründe büyük yankı bulduğu vurgulandı. Çocuk Filmleri başlığı altında küçük sinemaseverler için de gösterimlerin yer aldığı festivalin onur konukları ise; ünlü yönetmen Feyzi Tuna ile Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncularından biri olarak kabul edilen Suna Selen oldu.
Yurt içinden ve yurt dışından birçok sinema temsilcisinin katıldığı festivale; Volkan Severcan, Mehmet Bahadır Er, Maryna Gorbach, Sadi Çilingir, Tayfun Çetindağ, Hayri Çölaşan, Zafer Kırşan, Gülsen Tuncer, Nurcan Eren, Meltem Parlak, Piotr Sulkowski, Anna Grorajska, Samantha Yepez, Christopher Kenderian, Helen Unt, Burim Haliti, Anar Abbasov, Erol Mintaş, Güçlü Yalçıner, Çetin Baskın gibi yönetmen, sinema yazarı ve oyuncuların katıldığı gözlendi. Ayvalık Sanat Derneği’ne ait Sanat Fabrikasının yanı sıra Ayvalık’a bağlı dünyaca ünlü Sarımsaklı plajlarıyla tanınan Küçükköy belde merkezinde kurulan sinema perdesinden de aynı anda beldeyi ziyaret eden yerli ve yabancı konuklara gösterime sunulan festivalde; Ademin Kuyusu, Ala Ata Bak, Baydara Edra’nın Kaderi, Bisiklet, Direk Aşk, Dönüşü Olmayan Yolculuk, Ekmeğim, Ondördüncü, Toros Canavarı, Yasin Ziya Hımbılgil, Başlangıç, Beduh 2468, Garotte, Kaçak Gelin, Karaca Kar, Köprü, Mahrem, Malık Adlı Bir Balık, Mülteci, Peçe, Sahte, Sessizlik, Top, Uykusuz, Xwin-Kan, Barışın Oyuncakları gibi yerli ve yabancı filmler sinema severlerle buluştu.
Çocuk filmlerinin yanı sıra belgesel filmlerin de yer aldığı festivalde yönetmenliğini Mehmet Bahadır Er ile Maryna Goorbach’ın üstlendiği ‘Kara Köpekler Havlarken’, Yönetmenliğini Volga Sorgu’nun üstlendiği ‘Kaledeki Yalnızlık’, Yönetmenliğini Adam Isenberg’in üstlendiği ‘Dilsiz Bir Hayat’, Yönetmenliğini Orhan Eskiköy ile Özgür Doğan’ın üstlendiği ‘İki Dil Bir Bavul’ adlı filmler özel gösterimler kapsamında izleyiciyle buluştu. 4 gün süren festivalde sürekli film gösterimlerinin olacağı belirtilirken, Ayvalık Sanat Derneği’ne ait Sanat Fabrikasında düzenlenen organizasyon komitesinin bakanlığını usta oyuncu Yavuz İmsel üstlenirken, ASD Başkanı Sadi Mastar, Nail Pehlivan, Turgut Baygın, Hakan Urul, Erkan Cılak, Ayşegül Tekten, Sadi Mastar, Ali Gün, Meral Naymaner ve Selin Togay isimlerinin de komitenin içinde yer aldığı öğrenildi.
 
İŞTE ÖDÜL KAZANAN FİLMLER:
4 gün süren festivalin önceki gece düzenlenen final gecesinde ünlü oyuncular Pervin Bağdat ve Ceren Menekşedağ sunuculuk görevini üstlenirken, ASD Yöneticilerinden Erkan Cılak’da iki güzel oyuncuya bu görevinde destek verdi. Ayvalık Sanat Derneği’ne ait Sanat Fabrikasında düzenlenen final gecesinde yapılan törende En İyi Uluslar Arası Kısa Film ödülünü festivale Litvanya’dan katılan genç yönetmen Marius Ivaskevicius’un ‘Our Father-Babamız’ adlı eseri kazanırken, En iyi yabancı film jüri özel ödülü ise; İngiltere-Zambiya’dan, yönetmen Rungano Nyoni’nin ‘Nwansa the Great-Muhteşem Nwansa’ adlı filmi kazanırken, En iyi yabancı film Mansiyon ödülünü ise Polonyalı genç yönetmen Piotr Sulkowski’nin, ‘Play With Me-Oyna Benimle’ adlı filmi layık görüldü. En iyi belgesel film ödülüne, Sabite Kaya’nın ‘Bedensiz Ruhlar’ adlı filmi kazandı. Genç yönetmen Kaya, ödülünü seks sektöründe çalışan hayat kadınları adına aldığını söylemesi dikkat çekti.
1.Ayvalık Uluslar arası Film Festivali’nde, Belgesel Film Jüri Özel Ödülüne, yönetmen Ayten Başer’in ‘Davut Paşanın Külleri’ adlı filmi layık görülürken, Belgesel Filmler Mansiyon Ödülüne ise İspanya’dan yönetmen Roser Corella Alfonso’nun ‘Machine Man-Makine Adam’ ile yönetmenliklerini Özlem Saryıldız- Osman Şişman’ın üstlendiği ‘İşte Böyle’ adını taşıyan filmler kazandı. Festivalin finalinde düzenlenen ödül töreninde; En İyi Kurgu ve En İyi Görüntü Ödülüne Yönetmen Serhat Dumlu’nun ‘Bisiklet’ adı filmi, En İyi Oyuncu Ödülüne, ‘Ekmeğim’ filmindeki performanslarıyla Sedat Çağlar ve Elif Can Kıvrak, En İyi Senaryo Ödülüne yine Ekmeğim’ filmiyle Hakan Ün, En iyi Yönetmen Ödülüne, Dönüşü Olmayan Yolculuk Son Durak Frankurt Havaalanı’ adını taşıyan filmle Güçlü Yaman kazandı. Uluslar arası Ayvalık Film Festivalinde;En iyi film Ödülü, Yönetmen Orhan İnce’nin ‘Ali Ata Bak’ adlı filmi, Jüri Özel Ödülünü ise Yönetmen Fırat Yavuz’un ‘Toros Canavarı’ adlı filmi layık görüldü.
Festivalin onur konukları yönetmen Feyzi Tuna, usta oyuncu Suna Selen’in yanı sıra festivalin ana sponsoru Küçükköy Belediyesi’nin genç Belediye Başkanı Mesut Ergin’e ünlü oyuncu Volkan Severcan tarafından teşekkür belgeleri verildi. Festivalin düzenlenmesinde büyük emeği geçtiği öğrenilen genç oyuncu Nail Pehlivan final gecesinde yaptığı konuşmada, bu yıl ilk kez düzenlenen Ayvalık Uluslar arası Film Festivali’ne gösterilen büyük ilgiden duydukları memnuniyeti ifade ederek, festivalin gelecek yıl daha kapsamlı ve görkemli olabilmesi için hazırlıklarına şimdiden başlayacaklarının altını çizdi. Ödül töreninin ardından ödül kazanan filmler bir kez daha izleyicinin beğenisine sunuldu.
Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2012, 17:53
YORUM EKLE

banner47