banner51

'O Dönemde de Dekolte Vardı'

Döneme ait kılık kıyafet ve yaşam tarzı araştırmaları Topkapı Sarayı Müzesi Padişah Elbiseleri ve Kumaşlar Bölümü Uzmanı Sanat Tarihçi Doç. Dr. Hülya Tezcan son dönemde çok konuşulan Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ilgili Ben TV’ye çarpıcı açıklamalarda bulundu.

'O Dönemde de Dekolte Vardı'

 

Sanat Tarihçi Doç. Dr. Hülya Tezcan son dönemde çok konuşulan Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ilgili Ben TV’ye çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

Dizinin şuan dönemini yansıtmadığını belirten Tezcan, “Osmanlı’nın kadın sultanlarının giydiği kıyafetlerle şuan Muhteşem Yüzyıl dizisinde giyilen kıyafetlerin dönemsel olarak hiçbir benzerliği yok. Şuan dizide 18. Yüzyıl Avrupa sosyetesinin  kıyafetleri giyiliyor. Kanuni dönemi Osmanlı sanatının klasik dönemidir” dedi

O ZAMAN DA DEKOLTE VARDI

Saray kadınlarının dekolte giydiğini ifade eden Tezcan, “Osmanlı Dönemi’nin saraylı kadınları hiçbir erkeğin bulunmadığı ortamlarda açık giyinebilirdi. Başlarına erken dönemde "Nezkep" denilen kalın kumaştan başörtü, 18.yüzyıldan sonra içini gösteren "Yaşmak" takmışlardır. Levni'nin kadınlarında bu baş giyimi görülür.

Dönemin kıyafetlerinde kadınların içlerine giydikleri transparan bir kıyafet de vardı. Bu kıyafetler kadınların vücut hatlarını belirginleştirirdi. Ancak kadınlar dışarıya asla başları açık çıkmazdı. 

DİZİ RENGARENK

Osmanlı renk ve modellerine uygun değil. Her şeyden önce Osmanlı padişahları kahverengi tonu asla kullanmazlar. Onun yerine yakut kırmızısı zemin üzerine krem, yeşil, mavi, koyu mor, siyah ve nohut rengi ile desenlendirilmiş kumaşlardan dikilmiş kıyafetleri giyerlerdi. Kumaş desenleri o dönemin desenlerini yansıtmıyor. Osmanlı padişahları kemha adı verilen, dokumasında kılaptan denilen altınlı telle dokunmuş kemha, kadife, çatma kadife, seraser denilen ağır, tok kumaşları kullanırdı. Dizide ise şuan her çeşit renk mevcut. Dizi rengarenk.

Dizinin yapımcıları ‘biz belgesel çekmiyoruz, döneme bire bir uymak zorunda değiliz’ dediler. Ancak çok büyük izleyici kitlesine sahip bir dizi. O yüzden bazı kurallara uymak zorundalar. Osmanlı dönemini farklı yansıtıyorlar ve insanlar yanlış anlıyor.

TAÇ TAKMALARINI SPONSOR İSTEMİŞ

Dizide kullanılan taçlar da ayrı bir konu. Osmanlı’da tepelik vardır ve kadınlar baş örtülerini bu tepelikten geçirir.  Osmanlı hanedanında kadın ve erkekler taç takmaz, "Sorguç" takardı. Bir nevi iri broş gibi düşünün. Bu konu ile ilgili kapsamlı bir araştırma yaptım. Öğrendim ki sorguç düşüncesi sponsor firmanın hoşuna gitmemiş.Sponsor firma sorguç'un geri dönüşünde satılamayacağını ileri sürerek, daha kolay satılacak taçlar yaptıklarını, söylemiş.Yani Muhteşem Yüzyıl dizinin kadınları sponsor istediği için taç takıyor.

HADIMLAR BİLE KADINLARLA KONUŞAMAZDI

Saray kadınları bırakın oturup erkeklerle yemek yemeği onlarla aynı yerde bile bulunmazdı. Hadım edilmiş erkeklerle bile kadınlar öyle istedikleri gibi dolaşamazdı. Ama bakıyorsunuz Pargalı İbrahim elini kolunu sallaya sallaya haremde dolaşıyor.

DEKORASYON DA O DÖNEME UYMUYOR

Dizinin dekorasyonu da o döneme uymuyor. Yerdeki parkeler günümüzün parkeleri o döneme ait değil. Perdeler de yeni dönem perdeleri anımsatıyor. Kanuni dönemiyle alakası yok. O dönem perdeler kenarlara toplanmadan aşağıya kadar inerdi. *Kenarlarını dolaşan ponponlu harçlar olmazdı. O dönem perdeler genellikle güvez rengi kadife kumaştan yapılırdı.

FETİH 1453 FİLMİ YÜZDE 100’E YAKIN

Fetih 1453 filminin sanat danışmanlığını yapan Tezcan, Fatih dönemini titizlikle irdelediklerini ve yüzde 100’e yakın o döneme uygun kostümler tasarladıklarını belirtti.

Muhteşem Yüzyıl’ın iyi bir sanat yönetmenine ihtiyacı olduğunu belirten Tezcan, “Eğer Kanuni dönemi araştırılsaydı o dönemi yansıtacak materyaller bulunurdu. Kesinlikle araştırılmamış” diye konuştu.

Döneme ait kılık kıyafet ve yaşam tarzı araştırmaları Topkapı Sarayı Müzesi Padişah Elbiseleri ve Kumaşlar Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Hülya Tezcan’ın danışmanlığında, dönem kıyafetleri dikimi ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tiyatroları Kostüm Tasarımcısı Canan Göknil tarafından özel olarak kurulmuş bir dikimevinde, 35 kostüm ustası terzi tarafından yeniden tasarlanarak gerçekleştirilmiş. Bu çalışmalar sırasında üzerlerinde özel boyahanelerde renklendirme, eskitme ve işleme uygulamaları yapılan 25 bin metre kumaş kullanılmış. Savaş sahnelerinde kullanılan 1500 adet komutan ve asker zırhı ve savaş malzemeleri de özel olarak Çek Cumhuriyeti’nde yaptırılmış.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2012, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER