Mozart'ın Komik Operası Sahnelendi

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), geçtiğimiz yıl prömiyer ve galasını yaptığı ünlü besteci W. Amadeus Mozart'ın ilk komik operası 'Cosi Fan Tutte', diğer bir ismiyle 'Bütün Kadınlar Böyle Yapar'ı son kez sahneledi.

Mozart'ın Komik Operası Sahnelendi

MDOB, 'Cosi Fan Tutte' Operası’nın Mersin Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle son kez buluşturdu. İlk gösterildiği 1790 yılından bu yana güncelliğini yitirmeden, büyük bir beğeni ile izlenen Mozart'ın ilk komik operası ‘Cosi Fan Tutte’yi İtalyan rejisör Flavio Trevisan'ın sahneye koydu. Eserin Librettosunu L. Da Ponte kaleme alırken, Orkestra Şefliğini Jeremy Richard Silver, Dekor-kostümü İsmail Dede, Koro Şefliğini Serhat Kaya, ışık tasarımını ise D. Tarı Deniz üstlendi. Eserinde Ferrando'yu İzmir Devlet Opera ve Balesi’nden Aydın Uştuk, Guglıelma'yı Ankara Devlet Opera ve Balesi’nden İnanç Makinel, Don Alfonso'yu Antalya Devlet Opera ve Balesi’nden Umut Tarık Akça, Fıordılıgı'yı İzmir Devlet Opera ve Balesi’nden D. Burcu Kılıç, Dorabella'yı Mersin Devlet Opera ve Balesi’nden Zeynep T. Kağnıcı, Despina'yı İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nden Tülay Uyar oynadı.

Oyunda iki yakışıklı subay olan Fernando ve Guglielmo nişanlılarının sadakatinin ölçmek için kılık değiştirip iki farklı kişilik olarak karşılarına çıkmaları konu ediliyor. Türlü oyunlarla onları ikna ederek, böylece nişanlılarının zannettikleri kadar sadık olmadıklarını anlayacakları bir maceranın içerisine girerler.
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2012, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER