Micro'dan Macro Cosmos'a

Micro'dan Macro Cosmos'a başlıklı karma sergi 31 Kasım 2015 tarihine kadar Pera Sanat Galerisi / İstanbul’da Mustafa Altıntaş küratörlüğünde izleyiciyle buluşuyor.

Micro'dan Macro Cosmos'a
Cosmos” birçok kısım ve öğeden oluşmuş düzenli bir sistem, bilimsel olarak varlığı bilinen ve düşsel olarak tasarlanan her türlü evren; acun anlamına geliyor, Kaos’un.
 
Karşıtı olarak cosmos; “ düzenli’’ “ahenkli” sistem, evren olarak tanımlanıyor ve bu kavram ilk kez düşünür Pisagor tarafından ortaya atılarak tartışmaya açılmıştır.
 
Sübliminal bir kavram olarak bilimsel bilimin en uç merak ve keşif konusu olarak Cosmos; çağımızın tüm sanatlarına düşünsel altyapı olmuştur. Özellikle sinema sanatı bu gün; bilim kurgu biçiminde, bu alanı tamamen bilgi ve bilimin ışığında taramaktadır. Resim sanatında çok eskilerde betimlenmiş arketiplerden günümüze kadar Cosmos öyle ya da böyle konu olmuşsa da, günümüzde Micro/Macro Cosmos sanatın önemli bir süjesi olmuştur. Sanatçılarımız plastik sanatın farklı dallarındaki yorumlarıyla bu konuyu işleyerek sergi izleyicisini yeni bir düşünsel boyuta taşımayı deneyeceklerdir.
 
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER