banner51

Mersin'de 'Yün Bebek' Filmine Gala

Mersin’de köylü kadınlar tarafından çekilen ve birçok ödüle layık görülen Yün Bebek adlı filmin galası yapıldı.

Mersin'de 'Yün Bebek' Filmine Gala
 
İlk gösterimi 49’uncu Altın Portakal Film Festivali’nde yapan film, Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen galada yoğun ilgi gördü. Kadının kadına şiddetini Yörük kızı Elif’in gözünden anlatan film, Toroslar’ın zirvesinde yer alan Arslanköy’de çekildi. Zaman zaman kar kalınlığının 3 metreye kadar çıktığı Arslanköy’de filmin çekimlerini tamamlayan ekip, 2’nci New York Avrasya Film Festivali başta olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası festivalde yer alarak ödüle layık görüldü. Mersin Sinema Derneği ile Arslanköylü Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nun ortaklaşa çektiği filmin yönetmenlerinden Ümmiye Koçak, gala öncesi yaptığı konuşmada filmi çekerken yaşadıkları zorlukları anlattı.
 
Koçak, "Yaşanan bu heyecan hiçbir şeye benzemiyor. Ama inanın hiç kolay olmadı. Şu bir gerçek; ne kadar zorluğu olursa o kadar heyecanı ve mutluluğu oluyor. 3 metreyi bulan karın altında çekimlerimizi yaptık. Çok zor şartlarda çektik" dedi. Filmin uluslararası boyutlara ulaşmasını beklemediklerini belirten Koçak, "Amerika’dan ilk teklif geldiğinde ben çığlık attım. Benim hayalim Mersin’deki insanların duymasıydı. Amerika’dan filmimizi istemeleri müthiş bir şeydi. Bir de ödül aldığını duyunca ben ağladım mutluluktan. Ama oraya gidememiş olmam beni üzdü. İnsanların bize ödülü neden layık gördüklerini onların ağzından duymak isterdim. Bu film gerçekten Anadolu kadınının gücüydü bana göre" diye konuştu.
 
Ümmiye Koçak’a, 2’nci New York Avrasya Film Festivali’nde ’Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı’ ödülü getiren film büyük bir heyecanla izlendi.
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2014, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER