Mehtap Baydu'dan 'Koza'

Mehtap Baydu’nun ''Koza'' adlı kişisel sergisi Galeri Nev'de 31 Ekim 2015 tarihine kadar Ankara’da sanatseverlerle buluşuyor.

Mehtap Baydu'dan 'Koza'
Mehtap Baydu, heykel, performans ve fotoğraflarını paralel olarak üretse de, kağıt işlerinin temelini oluşturan “toplumsal kimlik” hakkındaki deneylerinin çoğunu, en önce performansları aracılığıyla gerçekleştiriyor. 2010 tarihli “Osman” ve “Pestil Elbise”, 2012 tarihli “Karakter Bürünmek” ve 2015 yazında gerçekleştirdiği “Koza” ile “Annesinin Kumaşından”, performans dökümantasyonları, performanslarda kullanılan nesneler ve performansların ardından doğan fotoğraf ve heykellerle bir arada sergilendiklerinde, adeta Baydu’nun deneylerini gerçekleştirdiği laboratuarın kapıları da açılıyor.
 
 
Bir kadını, bir erkeği, bir vatandaşı ya da bir anneyi çoğunlukla giysiler ve bu giysiler içinde iken bedenin aldığı kimi pozlar üzerinden sergileyen/sorgulayan/tartışan performanslar, bu rolleri üstlenmiş izleyicilere, özdeşleşmeyle yabancılaşmayı bir arada duyuruyor. Sanatçı kendi toplumsal kimliğini defalarca değiştirerek, yeniden şekillendirerek, kimi zaman örterek, kimi zamansa toplum içinde görmeye alışık olmadığımız kadar açarak normların katılığını bizzat deneyimliyor.
 
Sergiye ana metnini, son olarak Arter’de izlenen “SPACELINER” sergisinin küratörlüğünü üstlenen Barbara Heinrich’in kaleme aldığı bir katalog da eşlik ediyor. Kataloğa, aynı zamanda Documenta küratörlerinden Prof. Dorothee von Windheim ile Didem Yazıcı da katkıda bulunuyor. Von Windheim, “anlamak” adını verdiği metninde Baydu’yu yalnızca kadın kimliğini değil, erkek kimliğini de üstlenen ve her ikisinin de sınırlarını zorlayan, güçlü bir sanatçı olarak tarif ediyor.
 
Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2015, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER