'Manzaralar' Fotoğraf Sergisi

Seza Bali'nin 'Manzaralar' isimli ilk solo sergisi 8 Mart 2014 tarihine kadar Elipsis Gallery sanatseverler ile buluşuyor. Sergi sanatçının Amerika ve Finlandiya`da çekmiş olduğu birbirinden farklı yerlerin ve deneyimlerindeki manzara anlayışından oluşuyor.

'Manzaralar' Fotoğraf Sergisi
Manzara görselleri, zaman ve mekânın önemli dizinleridir; bir hassasiyete işaret ederler; sanatçıya ve imgenin yaratıldığı bağlama dair bir yaklaşımı belgelerler.
 
Önceki New Landscapes (Yeni Manzaralar) serisi ile peyzajın ve perspektifin geleneksel temsiline tepki vererek panoramik görüntüyü simetriyle oynayarak kullanan Seza Bali, şimdi ise manzarayı daha basit bir şekilde ele alıyor. New Landscapes, fotoğrafın temsili niteliğini kesintiye uğratan açık bir jest iken, yeni çalışmalar fotoğrafa dair bu temsil problemiyle daha dolaylı bir yoldan ilişki kuruyor.
 
Son derece farklı mekânları, mevsimleri ve deneyimleri içiçe geçirerek dünyanın tutarlı bir görünümünü oluşturan bu peyzajlar aslında o kadar da temsili değil. Seza, daha ziyade, önceden bulunmuş olduğu yerlerin topolojilerini ve tanımlayıcı görsellerini, nesnelerden ve bitkilerden oluşan ölü-doğa görünümleriyle karıştırarak manzara fotoğrafçılığı kavramını sorguluyor. Sanatçının sıklıkla kusurlu ve beklenmedik şekillerde oluşturulmuş olan yeni çalışmaları, kendini-eleştiren ve aynı zamanda tekniğe-özgü bir jestin sonucu; Seza, çeşitli mekânlardan edindiği kişisel deneyimleri dahilinde bu manzara anlayışını ne kadar ileriye taşıyabileceğini sınıyor.
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2014, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER