banner51

Kürtçe Hamlet

Shakespeare’in ünlü trajedisi “Hamlet”, 26 Kasım’da Ankara’da Devlet Tiyatroları Şinasi Sahnesi’nde Kürtçe olarak sahnelenecek.

Kürtçe Hamlet

 

Dünyanın en ünlü trajedilerinden biri olan William Shakespeare’in “Hamlet”i artık Kürtçe olarak da sahneleniyor. 
İlk gösterimini Hollanda’da yapan Kürtçe “Hamlet”, 26 Kasım’da Ankara’da Devlet Tiyatroları Şinasi Sahnesi’nde oynanacak. 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Hollanda Rast Tiyatrosu tarafından ortaklaşa sahnelenen oyunun dünya prömiyeri Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yapıldı. Oyun daha sonra İsveç’in başkenti Stockholm’de sahnelendi. Yönetmenliğini Rast Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Celil Toksöz’ün yaptığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncularından Yavuz Akkuzu, Özcan Ateş, Elvan Koçer, Leyla Batgi, Emin Yalçınkaya, Vural Tantekin, Mesut Erenci’nin rol aldığı oyun, Türkiye’de ilk olarak Diyarbakır’da sahnelenecek. 
Oyunun Başkent’teki gösterimi ise Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında gerçekleşecek. Oyunda Türkçe üst yazı da olacak. Kürtçe “Hamlet”te davul, zurna, tef, saz ve keman gibi geleneksel enstrümanlarla canlı müzik yapılıyor. Oyunun yorumu Kürt sözlü edebiyatındaki dengbej geleneğinden esintiler taşıyor. William Shakespeare tarafından 1599 ile 1601 yılları arasında yazılan “Hamlet” Danimarka’da geçiyor. Oyun, Prens Hamlet’in, kral olan babasını öldürdükten sonra tahta geçen ve annesi Gertrude ile evlenen amcası Claudius’tan intikamını almasını anlatıyor.
 
Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2012, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER