Köşk Gün Yüzüne Çıkarılıyor

Konya’da, Sultan 2’nci Kılıçarslan tarafından yaptırılan ve kent merkezindeki ’Alaaddin Tepesi’ adı verilen höyüğü çeviren Selçuklu surlarının bir burcu üzerine oturtulmuş Sultan Kılıçarslan Köşkü, koruma ve canlandırma projesiyle restore edilerek turizme kazandırılacak.

Köşk Gün Yüzüne Çıkarılıyor
Konya Büyükşehir Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan ortak protokol çerçevesinde yürütülen ’Alaaddin Tepesi 2’nci Kılıçarslan Köşkü Koruma, Canlandırma ve Kentsel Tasarım Projesi’ kapsamında köşkün üzerindeki beton şemsiye kaldırılarak dolgu altında kalan kısım ortaya çıkarılacak. Burcun gerçek ölçülerine yakın görsel bir algı oluşturulacak. 3 milyon 745 bin liralık projede köşk kalıntısı cam yüzeyle korunacak. Köşkü saran arkeolojik kazı alanının bir bölümünün üstü gezilebilir bir cam döşemeyle kapatılarak ziyaretçiler hem sur kalıntılarını, hem de köşkü izleme imkanı bulacak. Alan, Selçuklu arkeolojisi ve Alaaddin Tepesi bilgilendirme meydanı olarak da kullanılacak. Fuar alanı, Alaaddin Cami ve Kılıçarslan Köşkü’nün bulunduğu meydana alanın tarihsel geçmişine yönelik bilgi panoları konulacak.
 
Devam eden çalışmalar kapsamında şu ana kadar 2’nci Kılıçarslan Köşkü’nün etrafını çevreleyen Selçuklu dönemine ait 5 metre yüksekliğinde 6 burçlu iç sur duvarları ortayı çıkarıldı. Tarihi Kentler Birliği’nin ’Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’nü de kazanan ’2’nci Kılıçarslan Köşkü Arkeolojik Kazı Alanı ve Kentsel Tasarım Projesi’ tamamlandığında yeni bir tarihi alanı oluşacak.
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER