'Köklere Dönüş' Sergisi

Köklere Dönüş sergisinde, sanatsal pratiklerinde kırsalı inceleyen Fatma Bucak, Honorata Martin, Michal Lagowski, Krzysztof Maniak, RUTA, Daniel Rycharski ile Slavs and Tatars'ın işleri yer alıyor.

'Köklere Dönüş' Sergisi
Sanayi Devrimi sonucunda büyükşehirlere göçenler arasında, eğitim almayı ve sanat ortamında üretim yaparak var olmayı amaçlayan sanatçılar da vardı. Ancak, son dönemde özellikle Polonya gibi Avrupa ülkelerinde kısmen de olsa tam tersi istikamette bir eğilim söz konusu: büyükşehirin şartları, mali yükleri ve hatta kimine göre homojenliğinden bağımsızlaşmayı isteyen bazı sanatçılar, pratiklerini geliştirmek üzere doğup büyüdükleri köy ya da kasabalara dönmeye başladı.
 
Halk kültürü ile zanaat, tarım, ekoloji ve "faydalı sanat" kavramının sanatsal pratikte gitgide artan şekilde araştırılıp benimsendiği bu dönemde, kurumsal yapılar ve piyasanın baskısından uzağa odaklanmak birçok sanatçıya anlamlı geliyor. "Güncel halk sanatı" olarak tasarlanan ya da aslen öyle olan bu tür sanatsal ifade biçimleri, toplumların kırsal kökenlerine dair mevcut tartışmalara paralel şekilde değerlendirilebilir. 
 
Himayeci ve seçkinci avangart sanat stratejilerini reddeden "güncel halk sanatı", rustik sanat üretimi için yeni bir yol geliştirmeye girişiyor. Artık, sanatçılar kırsalın pastoral imgeleri yerine, kırsalı modernize etmenin yarattığı gerçek sorunlarla ilgileniyorlar. Modernite karakterine karşı sanatsal bir tepki olan bu estetik anlayışı, moderniteyi gelenek, etnik köken ve sadelikle harmanlıyor.
 
Köklere Dönüş, sanatsal pratiklerinde kırsalı inceleyen Fatma Bucak, Honorata Martin, Michal Lagowski, Krzysztof Maniak, RUTA, Daniel Rycharski ile Slavs and Tatars'ın işlerini 2 Kasım 2014 tarihine kadar Salt Ulus'ta bir araya getiriyor. 
 
 
Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2014, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER