banner9

Kaan Baltacı'ya En İyi Senaryo Ödülü

Free Borders isimli senaryosuyla Los Angeles Sinema Festivali’nde en iyi senaryo ödülüne aday olan Türk seramik sanatçısı Kaan Baltacı, New York City Indie Film Awards’da en iyi senaryo ödülüne layık görüldü.

Kaan Baltacı'ya En İyi Senaryo Ödülü
Her sene bağımsız filmlerin özel jüri tarafından değerlendirilerek verilen NYC INDIE FILM AWARDS bünyesinde, senaryo ödüllerinden Diamond ödülüne layık görülen Free Borders ile Kaan Baltacı, 30 Haziran tarihinde düzenlenecek törende ödülünü alacak.
 
Kaan Baltacı Kimdir?
 
İzmir Dokuz Eylül üniversitesi Güzel Sanatlar mezunu seramik sanatçısı. Topkapı Sarayı restorasyon ekibinde ve Muhteşem Yüzyıl dizisi kostüm tasarım ekibinde yer aldı. Birçok kişisel ve karma sergide de yer alan Kaan Batla, çalışmalarına Bodrum’daki atölyesinden devam etmekte.
 
Free Borders (Özgür Sınırlar):
 
Herşey değişeli 5 yıl olmuştur. Başkan yeni yasalar çıkartarak bütün eşcinselleri bir araya toplamıştır. Ülkede 13 ayrı bölge oluşturulmuştur ve bunlara Soho denmektedir. Karakterlerimiz burada yaşamaktadırlar. Şarkıcı Karahan, ressam sevgilisi uzay, yakın arkadaşları Zeyno ve firuze, ekibe yeni katılan Ahmer, Barlas ve komşuları Venüs. Soholar da yaşam devam ederken Karahan yakın arkadaşı olan Lena’dan bazı gelişmeler öğrenir. Lena parlamentodadır ve yeni başlayacak olan sistemden Karahan’a bahseder. Seçimler yaklaşmaktadır, gelişecek olan olaylara karşı onu ve arkadaşlarını uyarır. Karahan öğrendiği bu gelişmelerle ilgili olarak arkadaşlarına konuyu açar ve lena ya destek için bir süre sohodan ayrılır. Diğer kahramanlarımız hayatlarına devam ederler. Sınırlar arası geçiş karakteri Yakup’tur. Kurallara göre 18 yaşını dolduran bütün eşcinseller, hayatlarını soho da sürdürmek zorundadır. Zeyno ve firuzenin Karahan’a olan desteği ve seçim hazırlıkları, Ahmer’lerin düğün planları, divanın sahne hayatı, Yakup un sevgili ve aile sorunları, Karahan’ın yokluğunda eski sevgilisi ile karşılaşan uzayın çırpınışları derken, film devam eder. Soholardaki trajikomik hayatlar esas şehirdeki geçiş dönemleri, arada kalmış ailelerin sorunları filmin içindeki diğer konulardır. Finalde seçimleri kaybettiklerini öğrenirler. Bunun sonucunda başlarına geleceklerden haberdarlarıdır (soholara giriş çıkışlar engellenecek, vatandaşlık hakları ellerinden alınacak vb.. ) ama durumun öyle olmadığı, seçimlere hile karıştığı anlaşılır. Karahan’ın yardımlarıyla Lena’nın da içinde olduğu parti kazanır ve sınırları ortadan kaldırırlar. Huzur ve barış sağlanır. Yeni yasalar ve yeni düzenler oluşturulur.
Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER