Janet Bellotto-Yerçekimi Kalıntıları

Janet Bellotto’nun yeni ve varolan bir seri çalışmasından oluşan “Yerçekimi Kalıntıları / Residuals of Gravity” adlı sergisi CDA Projects'te 4 Ocak 2014'e kadar ziyaret edilebilir.

Janet Bellotto-Yerçekimi Kalıntıları

Janet Belletto’nun bu sergideki sanat çalışmaları, kaçınılmaz bir afetin kıyısında oluşa veya afet sonrasına tanıklık eden sakin andaki anlatıları yakalamaktadır. “Enfüzyonlar ve İmkansız Şeyler / Infusions and Impossible Things” başlıklı seride, evcimen iç mekanlar ve yan yana yerleştirilmiş nesneler, ateş veya su tarafından yutulmanın kıyısındaki sakin bir an’ı sunmaktadır.

Bellotto’nun sanal alemden görüntüler toplama süreci, diğer bulunmuş ve çekilmiş fotoğraflarla birlikte, serginin içindeki anlatı örgüsünü oluşturmaktadır. Bu çalışmalar bütünü, hem bir çevrim içi medya kanalları karışımı, kişisel tarih ve diğer seyahatler aracılığı ile bulunmuş hikayelerden, hem de bunların hafızada birbirine geçerek aslında (daha önce) olmadıkları bir şey haline gelişlerinden ilham almaktadır.

Bellotto, görüntülerin hafızayı nasıl tetikleyebileceği ve ‘hergün’ün hayali ve sarsıcı gerçekleri arasındaki salınımları ile ilgilenmektedir. Sergideki yeni çalışmalar, İtalya’da, Carnia dağlarında yer alan “Castelmonte Tapınağı”nda bulunmuş olan rölik (eski eser) görüntülerinden ilham almıştır. Teneke üzerine boyanmış rölikler, çok sayıda “ölüme yakın deneyim” rivayetini arşivlemektedir. Bu “afetin kenarında” oluşla ilgili rivayetlerden ilham alan anlatılar sergiye taşınmış ve bir resimli posta kartından çok daha ötesini ifade eden birer teneke kutu içerisine kapsüllenmişlerdir. Onlar, gerek bir felaketin eşiğinde, gerek sonrasındaki sükunette olsun, her şekilde yaşamın kıyısında oluşa dair bir koleksiyonu muhafaza eder ve bir umut, uyarılar ve katartik rezonans kaynağı olur. İçinde bir kulenin belirdiği bir video yerleştirmesi, kuleler hakkında bilinen o trajik anlatılarla şekillendirilmiştir.

Janet Bellotto’nun sanat çalışmaları, heykel, yerleştirme, fotoğrafçılık, video ve performansı kapsamaktadır. Çalışmalarının arasından sular akar; okyanuslar ve dalgalar, daldırma ve yansımalar, akışkan olan ve suyla ilgili ara haller... Yerleştirmeleri, illüzyon ile yıkıcı bir gerçeklik arasında oynayan baştan çıkarıcı anlatıları örerken parıldar ve ışık saçar. Çalışmaları, küratörlüğü ve yazmayı da kapsar ve kültürel mübadeleyi teşvik eden projeler ile uğraşır. Çalışmaları, çeşitli kollektif, grup sergilerinde ve kişisel sergilerde, Beijing, Dubai, İstanbul, New York, Mexico City ve Venedik’te gösterilmiştir.

Son zamanlardaki başlıca sergileri arasında; 2013’te, DeLuca Fine Art Gallery, Toronto’da “The Four Horsemen of the Apocalypse” (Kıyametin Dört Atlısı); 2012’de, Red Head Gallery, Toronto’da “Nile Blue” (Nil Mavisi) ve Harvey Nichols, Dubai’de “Aquatica”; 2011’de CDA Projects, İstanbul’da “Untitled Original” ve 2010’da 12nci Kahire Bienali, Mısır ve Stratford Gallery, Stratford’da “Drowning Ophelia” (Boğulan Ophelia) yer almaktadır.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2013, 09:51
YORUM EKLE

banner47