İzmir Film Festivali'ne Konuk Oluyor

Nuri Bilge Ceylan, Uluslararası İzmir Film Festivali'ne konuk oluyor.

 İzmir Film Festivali'ne Konuk Oluyor

 

Yalnızca Türkiye değil, dünya sinemasının da en önemli auterlerinden Nuri Bilge Ceylan, filmlerinin gösterimlerinin yanı sıra fotoğraf sergisi ve sinemasını konuşacağı sinema dersiyle Uluslararası İzmir Film Festivali'ne konuk oluyor.
 
Nuri Bilge Ceylan'ın lise yıllarında başlayan ve sinemasını da etkileyen fotoğraf sevdasına da tanık olacağımız "Sinemaskop Türkiye" başlıklı sergisi Festival'in sürprizlerinden biri… Dünya prömiyerini, Nuri Bilge Ceylan'ın toplu film gösteriminin yapıldığı 47.Selanik Film Festivali kapsamında Selanik'te yapan, ardından Londra'da National Gallery'de açılan sergi, 22-28 Nisan tarihlerinde Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde İzmirli sanatseverlerle buluşacak. 
 
Serginin açılışına da katılacak olan Nuri Bilge Ceylan, 23 Nisan'da Festival'e özel bir sinema dersi düzenleyecek. Koza'dan Bir Zamanlar Anadolu'ya uzanan filmografisindeki durakları anlatacak olan Ceylan, büyüleyici sinemasındaki incelikleri sinemaseverlerle paylaşacağı etkinlik 23 Nisan 2012 Pazartesi günü saat 14.00'da İzmir Fransız Kültür Merkezinde gerçekleşecek. 
 
CANNES'DAN ÖDÜLLÜ FİLMLERİYLE 
 
Festival kapsamında ayrıca; Ceylan'ın Cannes Film Festivali'nde Büyük Jüri Ödülü'nü kazanan "Uzak" (2002), En İyi Yönetmen Ödülü'ne layık görüldüğü "Üç Maymun" (2008) ve bir kez daha Büyük Jüri Ödülü'nü aldığı son başyapıtı "Bir Zamanlar Anadolu"da (2011) adlı filmleri gösterilecek.
Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2012, 16:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER