İzmir Devlet Tiyatrosu’ndan bir başyapıt

İzmir Devlet Tiyatrosu,  2019-2020 sezonun ikinci prömiyerini Bornova Kültür ve Sanat Merkezi Devlet Tiyatroları Bozkurt Kuruç Sahnesi'nde,  İspanyol şair ve yazar Federico Garcia Lorca’nın başyapıtı “KANLI DÜĞÜN”  ile yapıyor

İzmir Devlet Tiyatrosu’ndan bir başyapıt

Federico Garcia Lorca’nın yazdığı, A. Turan Oflazoğlu’nun çevirdiği ve rejisörlüğünü  Bozkurt Kuruç’un üstlendiği oyun; İspanyol şair ve yazar Federico Garcia Lorca’nın “Köy Oyunları  Üçlemesi”nin ilk oyunu. Bu şiirsel tragedya, yasak bir aşk ilişkisini konu alıyor. Oyun, feodal yapının kırsal kesimde yaşayan halk üzerinde nasıl baskı kurduğu ve bireylerin feodal düzen karşısındaki çaresizliklerini gözler önüne seriyor. Simgesel anlatımı ve yazarın özgün şiir diliyle başyapıt özelliği kazanan oyun, yasak aşkı, tutkuyu ve toplum baskısını İspanyol kültürü üzerinden, evrensel ölçüler içinde bizlere sunuyor. 

Oyunun koreografisini İspanyol koreograf Carlos Vilan üstlenirken, yönetmen yardımcılığı Özkan Gezgin’e ve dramaturjisi Pınar Merterkek’e ait. Dekor tasarımı  Murat Gülmez’e kostüm tasarımı Günnur Orhon’a, ışık tasarımı M. Kemal Gürgün’e  ve müzikleri Gürkan Çakıcı’ya ait. Oyunun korrepetitörlüğünü ise Kemal Alpan üstleniyor.  

Oyunun başrollerini İzmir Devlet Tiyatrosu oyuncularından Şebnem Doğruer, M. Asım Tuncay Aynur, Hakan Özgömeç, Nagehan Yazıcı, Hande Kılıç, Emine Sitare Tuna, Ümit Dikmen, Süreyya Kilimci, Şenay Ü. Dikmen ve Ayşin Kıran paylaşıyor. 

Yardımcı rollerde ise; Deniz Yağcı, Emrah Şenışık, Ender Şeviker, Deniz Burak Mersinli, Derya Kara Erk, Gizem Karasu Mersinli, Gizem Cessur, Hüseyin Kayar, Tolga Erk, Selda Mikkola, Tuğçe Us, Meltem Başınhan, Hülya Yılmaz, Salih Köküz, İlke Can ve Fulya Gezici, Kaan Güler, Ece Belkıran, Altan Kılıç, Yasemin Altınel rol alıyor. 

8 Ekim 2019 Salı günü prömiyer yapacak oyun Ekim ayının ikinci ve üçüncü haftaları boyunca Bornova Kültür ve Sanat Merkezi Devlet Tiyatroları Bozkurt Kuruç Sahnesinde izlenebilir. Biletler Bornova Devlet Tiyatroları Bozkurt Kuruç Sahnesi gişesinden veya www.biletinial.com adresinden alınabilir.   
    

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER