banner51

İlk Opera 'Hekimoğlu' Oldu

Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve Sanat Yönetmeni Volkan Ersoy, tarihte Fatsa İlçesi’nde yaşayan ve adına halk tarafından türküler yazılmış Hekimoğlu İbrahim’in hikayesinin anlatıldığı ’Hekimoğlu Operası’nın Ekim ayında dünya ve Türkiye prömiyerinin yapılacağını söyledi.

İlk Opera 'Hekimoğlu' Oldu
 
Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve Sanat Yönetmeni Volkan Ersoy 2014-2015 sanat sezonunu 24 Eylül akşamı ’Carmina Burana’ konseriyle açacaklarını söyledi. Geçen sezon düzenlenen 89 etkinlikte 38 bin 641 seyirci sayısına ulaştıklarını dile getiren Ersoy, "Yüzde 82 doluluk oranıyla Türkiye’de 6 müdürlük arasında ilk 3’e girdik. Şuanda yeni sezonumuzun açılış konserinin biletleri tükenmiş durumda. Bizim için çok heyecan verici bir olay. Zengin repertuarı seyircimizle paylaşmak için heyecan içerisindeyiz. Seyirci sayısını daha da artırmak için daha üst çıtaya çıkarmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Hedefimiz bu yıl 96 temsille seyircilerimizle buluşmak" dedi.
 
Samsun seyircisinin dünya ve Türkiye prömiyerleriyle karşı karşıya kalacağını dile getiren Volkan Ersoy, "İlk Karadeniz operası bu yöreden çıkan, bu dokudan meydana gelen bir opera eserinin dünya prömiyerini gerçekleştireceğiz. ‘Hekimoğlu’ operası. 18 Ekim Cumartesi akşamı saat 20.00’da Atatürk Kültür Merkezi’nde seyirci ile buluşacak. ‘Hekimoğlu’ eseri, bu yöreye özgü, ait bir efsaneleşmiş hikayenin opera sanatı gibi çok naif ince ve bir üst sanat olan bir sanat dalıyla sahne üzerinde buluşmuş olacak. Bu eserle aşk, kahramanlık Karadeniz’e özgü çok önemli bir hikayenin bulunduğu bir konuyla yaklaşık 140’a yakın sanatçı ve teknik kadroyla Samsun seyircisiyle buluşacak. Özellikle Samsunlu sanatseverlere çok büyük sahip çıkacağını gönülden istiyor ve buna inanıyorum. Daha sonra ileriki dönemlerde hem konserler hem bale eserleri sunulacak" diye konuştu.
 
Hekimoğlu İbrahim’in, Ordu’nun Fatsa İlçesi’nde yaşadığı, 1913 yılında ölümünün ardından adına Hekimoğlu türküsünün yazıldığı belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2014, 17:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER