banner51

İki Dünya Prömiyeri

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) 10 Kasım Cumartesi günü 74. Ölüm Yılında ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ü Anma Konseri verdi. Ücretsiz olan konserde iki dünya prömiyeri de gerçekleşti.

İki Dünya Prömiyeri

 

Konser, İDOB Müdürü Suat Arıkan ve Beşiktaş Belediye Başkanı'nın Atatürk'ün sanat ve sanat kurumlarına verdiği değeri hatırlatan konuşmalarının ardından Ceren Gürkan, Kahraman Şerif, Seren Karabey ve Cavit Karakoç 'un oluşturduğu Orion Quartet’le başladı.
Ardından besteci, piyanist Aydın Karlıbel dünya çapında keşfi olan, Donizetti Paşa'nin Mahmudiye Marşı üzerine parlak çesitlemelerden oluşan, Carl Czerny'nin “Impromptu Brillant et militaire sur la Marche du Sultan Mahmoud” eserinin ilk seslendirilişini yaptı.
Bu büyük olayın ardından solist sanatçılar Caner Akın(tenor), sopranolar Gülbin Kunduz Günay ve Sevim Zerenoğlu ise, G.Puccini, Muammer Sun, Cemal Reşit Rey, Muallim İsmail Hakkı Bey ve Aydın Karlıbel’in bestelerini Karlıbel'in piyanosu eşliğinde seslendirdiler. 
Caner Akın'ın Aydın Karlıbel’in Piri Reis Operası’ndan 'Bulut Gelir” rondosunun ilk seslendirilişi konserin ikinci önemli olayı idi.
Konserin sonunda dakikalarca ayakta alkışlanan sanatçılar hep birlikte İzmir Marşı'nı salonun alkışlı temposu eşliğinde seslendirdiler. 
Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2012, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER