banner51

'Her Şey Dahil'

Genco Gülan’ın Galeri FoyART’’daki yeni solo sergisi ‘Her Şey Dahil’ 11 Ocak 2015 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

'Her Şey Dahil'
Resim, heykel, fotoğraf ve çizimlerin yer alacağı serginin başlığı kavramsal ve bir şemsiye olmaktan çok sanatçının çalışma yöntemini ifade etmeye çalıştığı bir tarif. ‘Her Şey Dahil’ terimi sanatçı için psikolojik bir vaha.
 
Gülan çalışma yöntemini kendi sözleri ile şöyle tarif ediyor:
 
“Yapıt üretmeye girişince sayılı saatin varmışçasına hep acele ederim. Elim kaşınıyorsa, ambara düşmüşüm gibi, çevremdeki her şey büyük bir açık büfeye dönüşür. Oburca çevremdeki bütün fikirleri tararım. Herşeyi merak ederim. Tabağımı tepeleme envayi çeşit soru işareti ile doldururum. Üslup, yöntem, mecra ile belli bir mesafe geliştirip, kendiniz ile sıkı bir kavga ettikten sonra, en yoksun durum bile bir hazineye dönüşebilir. O zaman hurdacıda ki parçalar, benim için bir ziyafet masası gibi görünür. Asfalt kenarındaki molozlar, büyük bir zeytinyağlı sofrası kadar lezzetli hale gelebilir.”
 
Sanatçı Genco Gülan fikir çeşitliliğinde olduğu kadar, malzeme çeşitliliği ile de çağdaşlarından ayrılır. Farklı teknikler ile, disiplinler aşırı sanat yaparken sürekli yeni yöntem ve malzemeler dener. Referanslar hem doğuya hem batıya yönelir, hem geçmişe uzanır hem de bu günü anımsar. Fakat arayışın bir sürece dönüşmesi, sanatçının kendi kendini bile tekrar etmesini imkansız hale getirir.
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2014, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER