Hepsev'in Sergisi X-İst'te

X-ist, 4 Nisan 2015 tarihine kadar sanatçı Seda Hepsev’in beşinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Hepsev'in Sergisi X-İst'te
Hepsev’in “Parmakta Bir Dağ, Anüste Bir Dağ, File Binmiş bir Dağ” başlıklı sergisi adını, Etel Adnan’ın “Arap Kıyameti” isimli kitabında geçen, “parmakta bir güneş, anüste bir güneş, file binmiş bir güneş” ifadesinden alıyor
 
Seda Hepsev’in geniş ve çoğu zaman yerel bir kavrama odaklanan işlerden, hayatın bütününe dair minör alıntılara geçişinde, İstanbul’dan Zürih’e taşınması da etkili oldu.
 
Sergide dağ imajlarından oluşan, farklı tekniklerle üretilmiş iki ayrı seri ve tuval resimleri görüyoruz. Hepsi iç mekanlarda, farklı kişilerle geçirilen zamanları temsil eden eserler, fotografik anları resim üretiminin kendi zamanına yayarak, bir hesaplaşma yoluna gidiyor. “Pasif Meydan Okuma” serilerinde ise, kumaş üzerine işlenen dağ motiflerine ve desenlere rastlıyoruz. Bu kez yalnızca zamana değil, direkt dağ imajının kendisine de takıntılı denilebilecek şekilde meydan okunuyor.
 
İzleyicilere dağıtılacak posterler de serginin bir parçası. Desenlere, işlemelere ve bu posterlere bir bütün olarak baktığımızda, sanatçının hayatının vazgeçilmezi haline gelen dağ imajını tüketme, ya da galerinin kapalı mekanının içerisinde açık mekan görüntülerinden oluşan yeni bir kapalı mekan yaratma girişimi daha net algılanıyor.
Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2015, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER