Hat sanatı, Çeşme'de sanatseverlerle buluşuyor

Tanınmış Hattat Mehmethan Akan'ın Aşk-ı Hat ismini verdiği sergisi, Çeşme Aya Haralambos Kilisesi'nde İzmirlilerle buluşuyor. Sergi vasıtasıyla İzmirlilerle de bir araya gelen Akan, hat sanatının önemine değindi.

Hat sanatı, Çeşme'de sanatseverlerle buluşuyor

Hattat Mehmethan Akan, her biri manevi birer haz yaratacak olan eserlerini İzmirlilerle buluşturuyor. 22 Temmuz'a kadar,  Aşk-Hat ismini verdiği sergisiyle Çeşme'de yer alan Aya Haralambos Kilisesi'nde ziyaretçileri ağırlayacak olan Akan, hat sanatının önemine değindi.

Hat sanatına olan yeteneğinin ortaokul çağında ortaya çıktığını belirten Akan, "Çocuk yaşlarımda Osmanlı figürleri bende bir kıvılcım yarattı. Bir öğretmenimin adını yazdığımda fotokopi sandı. Hatta o nedenle tekrar yazdım. Akabinde hocam, İstanbul'da bir hattat ile görüşüyor. Hattata el yazımla bir mektup yazmamı istedi. Mektuba karşılık o hattat beni tanımıyor olmasına rağmen 10 adet kalem yolladı ve hikaye böyle başladı.

POLİS OKULUNU BİRİNCİLİKLE BİTİRDİKTEN SONRA...

Hat sanatına ilgisinin yanında, emekli bir polis memuru olan Akan, polis okulunu bitirdikten sonra bu sanatının önemli isimlerinden Tevfik Kalp, Osmanlı ve Cumhuriyet arasında bir köprü olarak anılan Hamit Aytaç gibi isimlerden ders aldığını anlatırken, "Son olarak Hamit Aytaç'ın öğrencisi olan Mücahit Kılınçer'den 2012 yılında icazet aldım. O tarihten itibaren de birçok sergi açtım." dedi.

İstanbul Eyüp Sultan'da hat dersleri veren Akan, kadim kentteki birçok caminin kubbesindeki yazıları da yazdığını belirtirken, Çeşme'deki sergisini ise şöyle anlattı, "Çeşme'de 40 eserimle yer alıyorum. Elbette sergide eserlerin satışı yapılıyor olsa da benim için bu ikinci planda. Asıl amacımız insanların hat sanatını ve Allah kelamını tanımasıdır." dedi.

"7 İLA 15 YIL ARASINDA İCAZET ALABİLİRSİNİZ"

Akan, Hat sanatına son yıllarda ilginin artmış olmasından da memnuniyet duyduğunu dile getirirken, hattat olmanın ise uzun zaman alan bir uğraş olduğunu söyledi. Akan, "Kesinlikle ilgiden çok memnunum. Hat sanatının MEB müfredatına girmesi gerektiğine inanıyorum. Hattat olmaksa gerçekten uzun zamanda kazanılabilecek bir meziyet. Belki 2, belki 3 fakülte bitirircesine bir süreye ihtiyaç duyar. Çok kabiliyetli bir ele, bileğe, yüreğe ve aşka sahipseniz 7 ila 15 yıl arasında icazet alabilirsiniz." dedi.

"ANLAMLARI BİLMEK ÇOK ÖNEMLİ"

Hat sanatının kaligrafiden ayrılan yönlerinin olduğunun da altını çizen Akan, "Aralarında manevi bir haz farkı var. Hat Arap alfabesiyle oluşmaktadır. Hat sanatı ulvi bir sanat, harflerin ve sembollerin anlamları çok önemli." dedi.

Çocukluğundan beri iyi bir hattat olma hedefine sahip olduğunu ve bugün önemli camilerin yazılarını yazacak seviyeye gelmekten çok büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Akan, "Öğrenci yetiştirmek istiyordum, bugün bunu İstanbul'da yapabiliyorum. Yalnız ben Diyarbakırlıyım. Bu nedenle Diyarbakır'daki yetenekli çocukların da eline kalem, hokka, kağıt verebilelim ve orada da bu işe gönül verecek gençleri bulalım." dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 15:31
YORUM EKLE

banner47