banner51

'Hala Hatırlıyorum'

Adalar Müzesi’nin sergi serisinin ikincisi araştırmacı yazar Dr. Akillas Millas’ı ağırlıyor.

'Hala Hatırlıyorum'
29 Haziran’da Büyükada Çınar Müze Alanı’nda açılış yapan sergi, 1970’den beri Atina’da yaşayan Adalı Akillas Millas’ın nadir koleksiyonlardan Adalar külliyatını içeriyor. Sergide Millas’ın çizimleri, kartpostallar, fotoğraflar, resimler ve yazıların yanı sıra “Hala Hatırlıyorum” isimli bir de belgesel film yer alıyor. Adalar Müzesi 2014 yılında birbirinden zengin içeriklere sahip sergilerle Adalar yaşamını canlandırmayı sürdürüyor. Sergilerin ikincisi Büyükadalı yazar Akillas Millas’ın kadim ada yaşamını belgeleyen kartpostallar, fotoğraflar, resimler ve yazılarından oluşan “Hala Hatırlıyorum” (I Still Remember) olarak belirlendi.
 
Sergide ayrıca yapımını Adalar Müzesi’nin üstlendiği “Hala Hatırlıyorum” belgeselinin gösterimi yapılacak. Küratörlüğünü Akillas Millas ve Müze küratörü Deniz Koç’un, sergi tasarımını ise Sera Dink’in üstlendiği “Hala Hatırlıyorum” sergisi, 1934 yılında İstanbul’da doğan ve 27 yaz mevsiminin yanı sıra çocukluk ve gençlik yıllarının tamamını Büyükada’da geçiren asıl mesleği doktorluk olan araştırmacı yazar Akillas Millas Türkiye’de özellikle futbolculara ilk menisküs ameliyatlarını yapan cerrah olarak da tanınır. Ücretsiz ziyaret edilebilecek sergi 29 Haziran’dan itibaren Adalar Müzesi Büyükada Çınar Müze Alanı’nda tam 1 yıl açık olacak.
 
Akillas Millas kimdir?
Akillas Millas 1934 yılında İstanbul’da doğdu. Büyükada’ya ilk kez 3 aylık iken annesinin kucağında gelen Millas, o günden itibaren 27 yazını, çocukluk ve gençlik yıllarını aralıksız Büyükada’da Yeni Yol 16 numarada geçirdi. Ortaokul ve Liseyi Beyoğlu Zoğrafyon Lisesi’nde bitirdikten sonra İstanbul Tıp Fakültesi’nde okuyan Akillas Millas, çocuk cerrahisi ve ortopedi alanlarındaki uzmanlıklarıyla Türkiye’nin önde gelen hekimleri arasında yer alıyor. Atletizm dalında dereceleri ve spora olan merakıyla da tanınan Millas, koleksiyon sevdası ile de yakından tanınıyor. İlk kitabı “Oğlunuz Er Yorgos Savaşırken Öldü”’yü 1983 yılında yazan Akillas Millas, aralarında Halki (Heybeli, 1984), Prinkipo (Büyükada, 1989), Proti-Antigoni (Kınalıada-Burgazada, 1992) ve Propontis (Marmara, 1992) gibi eserlerinde bulunduğu 15’i aşkın kitabın yazarıdır.
Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2014, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER