banner51

Gezi Belgeseli Seyirci Karşısına Çıktı

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Belgesel bölümünde gösterimi festival yönetimi tarafından reddedilen, daha sonra belgeselin İngilizce altyazısında yapılan düzenlemelerle kabul edilen tartışmalı “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek“ adlı Gezi Parkı protestolarını konu alan belgesel Levent Kültür Merkezi’nde bu gece seyirci karşısına çıktı. 

Gezi Belgeseli Seyirci Karşısına Çıktı
 
105 dakikalık belgeselin yönetmeni Reyan Tuvi, gösterimden sonra hem belgesele ilişkin düşüncelerini anlattı hem de izleyicilerin sorularını yanıtladı. Bu salonda olan herkes kadar Gezi var. Sonuçta bu Gezi benim Gezi’m, benim direnişim, benim yoluma çıkanlar diyen Tuvi, Çok eksik var farkındayım; ama diğer Gezi için yapılan üretimler de birbirini tamamlayacak ve böylece Gezi olayları unutulmayacak dedi.
 
Reyan Tuvi, Gezi Parkı olaylarında kendisini en çok etkileyen durumun, bir arada yaşayabileceklerini görmek olduğunu vurgulayarak, Ben Gezi’de egemenlerin bizi inandırdığının tam tersine, aslında birlikte yaşayabileceğimizi gördüm. Egemenler bize ’Biz olmazsak siz birbirinizi yersiniz’ dediler ama, Gezi’de gördük ki omuz omuza zulme karşı bir hak arayışında bir arada olabiliyoruz diye konuştu.
 
SANSÜR TARTIŞMASI
 
Antalya Altın Portakal Film Festivali’ndeki sansür olayına da değinen Reyan Tuvi, belgeselin festivaldeki sansür olayından sonra daha çok insan tarafından seyredilmek istendiğini belirtti. Tuvi, “Antalya Film Festivali sağ olsun. Antalya Film Festivali’nden sonra daha çok insan seyretmek istedi. Belgesellerin talihi böyle. Bir şekilde duyurmak için böyle bir yol ortaya çıktı. Çok seyrediliyor şimdi. Herkes çağırıyor. Seyredilecek tabii ki. Seyredilsin diye yapıldı sonuçta şeklinde konuştu.
 
Reyan Tuvi, “Açıkçası ben çok mutlu değilim bu sansür olayının yaşanmasından. Hiç olmasa daha iyi olurdu. Bunu kullanmayı düşünmedim hiç ama insanlar zaten hissediyorlar. Ne kadar hakarete uğradıysanız da orada burada, siz hisseden insanlar salonu dolduruyorsunuz. Bu benim için yeterli dedi.
Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2014, 00:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER