banner51

'Gelecek Kolajdır!'

Plato Sanat, 20 Aralık 2014 tarihine kadar Merz 3.000 – Gelecek Kolajdır! sergisine ev sahipliği yapıyor.

'Gelecek Kolajdır!'
Merz 3.000 – Gelecek Kolajdır! sergisi çağdaş sanat disiplini içinde kolajın gücünü ve önemini kabul eden karma bir sergidir. Sergi, farklı kolaj yöntemlerini sanatsal üretim metodu olarak kullanan 9 farklı sanatçının eserlerine yer vererek, kolajın çağdaş sanatçılar için statükosunu ve anlamını tartışıyor.
 
Sergi, erken dönem kolaj sanatçısı Kurt Schwitters ve onun kendisi için inşa ettiği yaşam alanı olan Merzbau’suna (1922-1942) gönderme yapmaktadır. Serginin tasarımı ise, dışavurumcu ve kübistik uzamsal müdahaleler yoluyla montaja benzer deneysel bir mekan olan Merzbau’ya olan minnettarlığı ifade etmektedir. Ayrıca, mekanın tasarımında kolajın ve montajın biçimsel kurallarına başvurulduğundan sergi, klasik “beyaz kübün” ötesine geçen alternatif bir deneyimi sunar. Serginin parçalar halindeki bu yapısı sayesinde eserler, mekan ve ziyaretçiler, fikirlerin, yorumların ve deneyimlerin tümünün birbiriyle bağlantılı olduğu geniş ve tek bir kolajın evreni haline gelir.
 
Sanatçılar: Bora Akıncıtürk, Deniz Ayral, Özge Enginöz, Buğra Erol, Mustafa Horasan, Seydi Murat Koç, Lara Ögel, Damla Özdemir, Arda Yalkın
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2014, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER