'Figüre Dokunuş' Sergisi Paris'te

SNBA (Societe Nationale Des Beaux - Arts) Türkiye Delegasyonu ''Figüre Dokunuş'' Sergisi 13-16 Aralık 2012'de Fransa-Paris Louvre Müzesi Carrousel Salonunda sergilendi.

'Figüre Dokunuş' Sergisi Paris'te

 

Her yıl Aralık ayında Louvre Müzesi Carrousel du Louvre, Salle de Notre salonunda gerçekleştirilen Société National des Beaux-Arts'a 11 sanatçı katıldı. Bu yılki sergi konsepti "FİGÜRE DOKUNUŞ/Toucher une Figure" olarak belirlendi.
 
Seramik ve heykel dalında eserlerde figürden yola çıkan eserler sergilendi. 10 farklı ülkeden 600  sanatçının resim ve heykelleri sergilendi. Geçen yıl 16.000 kişinin gezdiği sergide bu yılda yoğun bir ziyaretçi akınına uğradı.
 
Bu yıl delegasyon olarak Brezilya, Kanada, Çin halk cumhuriyeti, Kore, Maceristan, Japonya, Hollanda, İsviçre ve Türkiye katıldı. Sergiye katılan Ülkelerin Paris'teki dış misyon şefleri Uluslararası Güzel sanatlar sergisi komitesi tarafından davet ediliyorlar ve sergiyle ilgili düşüncelerini kürsüde ifade edip ülkesinden katılan delegasyona desteklerini gösteriyorlar. Açılış günü Paris Büyükelçiliği birinci müsteşarı sayın Ali Onaner yaptığı konuşmada sergiyi düzenleyen komiteye teşekkür etti ve katılan sanatçıları kutladı. Gelecekte yapılacak  çalışmalar için başarı dileğinde bulundu. Türkiye'den sanatçıların eserlerinin diğer ülkelerin eserleri arasında görmekten mutluluk duyduğunu belirtti. Açılışta özel hazırlanan Türkiye Delegasyonu sergi kataloğu dağıtıldı. Paris'li sanatseverlerin yoğun ilgisi yanında İzmir Rotary'den gelen 40 kişilik topluluğun ziyareti de onurlandırdı. 
 
2012'de Türkiye Delegasyonu olarak katılan sanatçılar 
 
AHMET YEŞİL (Resim)
FİLİZ PELİT (Resim)
HAKAN ESMER (Resim)
KEMAL ULUDAĞ (Seramik)
KORKUT ULUĞ (Resim)
NURHİLAL HARSA (Resim)
PERUZE YİĞİT (Resim)
SEMİH KAPLAN (Resim)
SERDAR LEBLEBİCİ (Resim)
ÜMİT YİĞİT (Resim)
YILDIZ YILMAZ (Heykel) dan oluşuyor.
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2012, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER