banner51

'Entroforming' X-ist'te

x-ist 14 Kasım, 2015 tarihine kadar Emin Mete Erdoğan’ın “Entroforming” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

'Entroforming' X-ist'te
Klasik resim tekniği ile teknik resmi birleştirerek çağdaş desenler üreten Emin Mete Erdoğan, bugüne kadar form, boşluk, mekan ve bunların birbiriyle ilişkilerine odaklandı. Belirsiz mekanların ve bina-makina karışımı yapıların eskizlerinden yola çıkarak birbirine sarılan ağlardan oluşan kağıt, aluminyum ya da tuval üzerine işler üretti. 
 
x-ist’teki ilk kişisel sergisi “Entroforming”de ise organik ile inorganik olanı birleştirerek yeni bir dünyanın kuruluş hikayesini konu alıyor. “Düzenin şekillendirilmesi” olarak çevirdiği “Entroforming” serisinde sanatçı, makine ve bitki formlarının ince ayrıntılarla iç içe geçip tüm yüzeyleri kapladığı iç ve dış mekanlar yaratıyor. Bağlamlarından koparılmış ama bu dünyayı çağrıştıran sahnelerde hem bitkiler, hem de makinalar, kimliklerini yitirerek sanki dış bir güç ya da üstün bir zeka tarafından bugünkü insanın ait olamayacağı bir dünyaya evriliyor. 
 
Bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, bu nedenle de kurguladığı dünyayı aslında gerçeğinden çok da uzakta konumlandırmayan Emin Mete Erdoğan “Entroforming” sahnelerini şöyle anlatıyor: “Artık bitkiler bitkimsiye, makineler de makinamsıya dönüşmüş ve birbirlerine karışarak bir bilgi havuzunda düzenin parçaları olarak gözüküyorlar. tüm bu imgelerin ayrıntılarında piksel piksel kodlanmış bir bilgiye dönüşüyorlar. Bu yeni kurulan dünyada saf bilginin akışını ve dönüşmesine olanak sağlayan ilişkileri göz önüne seriyorum. Sanki hepsi gizli ve büyük bir amaç için birleşmiş…”
 
“Entroforming”i 14 Kasım’a kadar x-ist’te görebilirsiniz.
Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER