Dünyanın En Soğuk Yerleşim Bölgesi Oymyakon’dan içinizi donduracak fotoğraflar

Düşünmesi bile insanı üşüten böylesine soğuk bir yerde insanların nasıl yaşadığına şaşırabilirsiniz, ancak Oymyakon’da hayat son derece normal devam ediyor.

Dünyanın En Soğuk Yerleşim Bölgesi Oymyakon’dan içinizi donduracak fotoğraflar

Oymyakon “Soğuğun Başkenti” olarak biliniyor. 500 cesur ve dayanıklı insanın yaşadığı bu kasaba Rusya’nın kuzeydoğusundaki Sakha bölgesinde yer alıyor ve dünyanın en soğuk yerleşim bölgesi olarak biliniyor. Kış aylarında ortalama hava sıcaklığı -50 derecelerde seyrediyor, bugüne kadar kaydedilmiş en soğuk ısı ise -71.2 derece. Böylesine sert iklim koşulları altında çok farklı ve ürkütücü bir gündelik yaşam bekleyebilirsiniz ancak bütün bu sert iklim koşullarına rağmen Oymyakon’da hayat son derece normal bir şekilde akıyor.

1. Oymyakon, Rusya’nın kuzeydoğusundaki Sakha bölgesinde bulunuyor ve dünyanın en soğuk yerleşim bölgesi kabul ediliyor.

2. Oymyakon’a ulaşmak için çorak ve ıssız topraklar üzerinde yer alan karayolunda 2 gün yolculuk etmeyi göze almanız gerekiyor.

3. Oymyakon, Sibirya’da konuşulan yerel dilde “Donmamış Su” anlamına geliyor.

Bu ismin, eskiden ren geyiği çobanlarının ziyaret ettiği kaplıcalardan geldiği sanılıyor.

4. Sakha’daki Oymyakon Vadisi, Kuzey Yarımküre’de kaydedilmiş olan en düşük sıcaklığa sahip bölge. 1924 yılında kaydedilen sıcaklık: -71.2 derece.

Bu ismin, eskiden ren geyiği çobanlarının ziyaret ettiği kaplıcalardan geldiği sanılıyor.

4. Sakha’daki Oymyakon Vadisi, Kuzey Yarımküre’de kaydedilmiş olan en düşük sıcaklığa sahip bölge. 1924 yılında kaydedilen sıcaklık: -71.2 derece.

6. Kasabada okullar, postane, banka ve hatta bir uçak pisti bile var.

7. Burada hayat, hayvanlar da dahil olmak üzere herkes için çok zorlu, hemen hemen her şey kar ve buzla kaplı.

8. Tünellerin içinde buz kristalleri oluşuyor, öyle ki tüneli kapatacak noktaya ulaşması uzun sürmüyor.

9. Marketlerde buzdolabına, derin donduruculara ihtiyaç yok, çünkü satılan her şey zaten donmuş halde.

10. Bütün bu zorlu koşullara rağmen hayat olağan akışında devam ediyor, insanlar işlerine gidiyor, çocuklar okullarına.

11. Oymyakon’a ulaşmak için Yakutsk’tan yola çıkan gezgin Amos Chapple de bu yolculuğu sırasında çok ilginç şeylere şahit olmuş.

12. Yakutsk bölgesi, Oymyakon’a göre daha sıcak bir yerleşim birimi, 300 bin kişinin yaşadığı şehirde ortalama sıcaklıklar -34 derece seviyelerinde seyrediyor.

13. Böylesine soğuk bir iklimde insanların da soğuk ve içine kapanık olması gerektiğini düşünebilirsiniz, ancak Chapple bölgenin insanlarını “arkadaş canlısı, yaşamasını bilen ve iyi giyimli” olarak tanımlıyor, yani hayat olanca güzelliğiyle devam ediyor.

14. Soğukla baş etmek sadece sıkı giyinmekle olmuyor elbette, Chapple buradaki insanları soğukla mücadele etmek için Rus Çayı dedikleri Votkadan yardım aldıklarını belirtiyor.

15. Bölgede insanlar pek çok iş koluyla meşgul, ormancılık, avcılık, vb. işlerin yanı sıra ekonominin asıl lokomotifi elmas ticareti.

16. Burada soğuk savaşın etkilerini görmek pek mümkün değil, çünkü bölgenin insanı çok daha dışa dönük bir yapıya sahip ve imparatorluğun çökmüş olmasını bir gurur meselesi yapmamışlar.

17. İki gün sürek Oymyakon yolculuğu sırasında aracı sürekli olarak çalışır vaziyette tutmaları gerektiğinden bahsediyor Chapple ve bunun için yol üzerinde 24 saat açık benzin istasyonları var diyor.

18. Ancak işçilerin böylesine soğuk bir iklimde sürekli çalışması mümkün değil elbette, ıssızlığın ortasındaki istasyonlarda işçiler iki hafta çalışıyor iki hafta dinleniyor.

19. Köyün girişinde komünist dönemden kalma bir anıt var ve anıtta 1924’te görülen rekor sıcaklık -71.2°C’ye gönderme yapmak için “Soğuğun Kutbu Oymyakon” yazıyor.

20. Oymyakon’daki hava herkesin dayanabileceği bir hava değil, bu sert iklim Chapple’i oldukça zorlamış: “Soğuğun bacaklarımı yakalayıp sıktığını hissettim. Tükürüğümün donup dudağıma batan küçük iğnelere dönüşmesini şaşkınlıkla izledim” diyor.

21. Oymyakon’da toprak donmuş halde bulunuyor, bu yüzden evlere su taşımak için boruları kullanmak imkansız. Bu sebeple Oymyakon’da tuvaletler evlerin dışında bulunuyor.

22. Donmuş toprak sadece su taşımayı imkansız hale getirmiyor, insanlar ölülerini gömmek için önceden toprağı ısıtıp kazılmasını kolaylaştırmak için devasa ateşler yakıyorlar.

23. Oymyakon’da tarım mümkün değil ya ormanla ya hayvancılıkla ya da belediyenin sağladığı işlerde çalışmak zorundasınız.

24. Düşünmesi bile insanın üşüten böylesine sert bir iklimde insanların nasıl yaşıyor olduğuna şaşırabilirsiniz, ancak Oymyakon’da hayat son derece normal bir şekilde devam ediyor.

25. Peki hava hiç ısınmıyor mu? Elbette ısınıyor, hatta yaz aylarında hava sıcaklığı 35 dereceleri görebiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER