banner51

Dünya Çapında Bir Sergi

20. yüzyıl kavramsal sanatının en önemli kurucularından biri olan ve başlı başına bir ‘ekol’ olarak kabul edilen Belçikalı kavramsalcı sanatçı ve şair Marcel Broodthaers’ın Sözcükler, Nesneler, Kavramlar (Words, Things, Concepts) isimli sergisi, 29 Kasım 2014 tarihine kadar Akbank Sanat’ta sanatseverlerle buluşacak.

Dünya Çapında Bir Sergi
Serginin yan etkinlikleri arasında çeşitli konferanslar, film gösterimleri de yer alacak. Marcel Broodthaers’ın en geniş koleksiyonuna sahip Ghent’teki S.M.A.K. müzesi işbirliği ile hazırlanacak ve küratörlüğünü Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı sergi, Marcel Broodthaers’ın yapıtlarının dünyada ilk kez bu genişlikte sergilenmesi dolayısıyla büyük önem taşıyor. 
 
Çok geniş bir alana yayılan kavramsal yapıtlarında yazıyı, sözcükleri ve metinleri birer özne olarak kullanmasının yanısıra, ‘hazır nesneleri’ yapıtlarının odağına yerleştiren Marcel Broodthaers, bununla kalmayarak bir süre sonra kuramsal düzeyde de ayrıntılı olarak çalışarak kavramları sanatının bel kemiği haline getirdi.
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2014, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER