banner51

'Carmina Burana' Sahnede

İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen Carl Orff’un Carmina Burana adlı sahne kantatını 17 Şubat 2014 tarihinde Denizli Pamukkale Üniversitesi Hasan Kasapoğlu Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

'Carmina Burana' Sahnede
İZDOB korosu ve orkestrası eşliğinde sunulacak olan gösteriyi şef Tolga Taviş yönetecek. Soprano soloyu Antalya Devlet Opera ve Balesi’nden Nurdan Küçükekmekçi , tenor soloyu Erdem Erdoğan, bariton soloyu da İstanbul Devlet Opera ve Balesi solisti Murat Güney seslendirecek. Eserde koro şefliğini Ali Hoca üstleniyor.  
 
1803’te Almanya’nın Münih kenti yakınlarındaki bir manastırda bulunmuş olan şiir ve şarkılardan esinlenilerek yazılan Carmina Burana, sahne kantatı olarak dünyanın hemen her yerinde yüzlerce kez sunulmuş büyük bir ilgi ve beğeni ile izlenmiştir. Alman besteci Carl Orff’un tüm dünyada tanınmasını sağlayan bu eser, 1935 yılında oluşturulmuş ve 1937’de ilk kez sunulmuştur. Eserin ilk bölümünde doğa ve aşk, ikinci bölümünde içki ve eğlence, üçüncü bölümünde de sevgi teması işlenmektedir.   
 
Carmina Burana, Denizli’deki gösterinin ardından 24 Şubat 2014 Pazartesi günü saat 20.00’de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sunulacak.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2014, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER