'Can' Festivalden Festivale Koşuyor

Yurt içinde ve yurt dışında yer aldığı birçok festivalin ardından, 11 Mayıs’ta Türkiye’de vizyona giren ödüllü “Can” filmi; Mayıs ve Haziran ayı boyunca üç festivale daha katılıyor.

'Can' Festivalden Festivale Koşuyor

Son olarak New York’ta Film Society of Lincoln Center’ın “Space Between; History of Turkish Cinema” başlığıyla düzenlediği Türk Filmleri Retrospektifi’nde açılış filmi olarak gösterilen “Can”; Seattle Film Festivali, Brüksel Film Festivali ve Slovakya Cumhuriyeti’nde düzenlenen ARTFILMFEST’te boy gösterecek.

Senaristliğini ve yönetmenliğini Raşit Çelikezer’in üstlendiği filmin başlıca rollerinde; Selen Uçer, Serdar Orçin, Yusuf Berkan Demirbağ ve Erkan Avcı yer alıyor.
 
Anne-baba olmayı, sabretmeyi, sevgiyi, gururu ve pişman olmayı anlatan “Can”; bu yıl 17 Mayıs - 10 Haziran 2012 tarihleri arasında 38.’si gerçekleştirilen ve önde gelen bağımsız film festivallerinden olan Seattle Film Festivali’ne konuk olacak. Festival kapsamında “Give Me Drama” bölümünde gösterilecek ve “Seyirci Ödülleri” (En İyi Film, Yönetmen, Kadın ve Erkek Oyuncu) için yarışacak olan “Can”; festival kapsamında 26, 29 Mayıs ve 3 Haziran tarihlerinde gösterilecek.
 
8-16 Haziran 2012 tarihleri arasında ise, Brüksel Film Festivali’nin Yarışma Bölümü’nde yer alacak olan “Can”, yurtdışı festivallerindeki ikinci durağı olan Belçika’da, aynı zamanda Avrupa prömiyerini de gerçekleştirecek. Avrupa’da önemli film festivalleri arasına girmeyi hedefleyen ve bu yıl 10. kez gerçekleştirilen Brüksel Film Festivali’nin jüri başkanlığını İngiliz yönetmen Peter Greenaway üstleniyor.
“Can”ın Mayıs - Haziran aylarındaki son yolculuğu ise bu yıl 16 - 23 Haziran 2012 tarihlerinde 20.’si gerçekleştirilen ARTFILMFEST için Slovakya Cumhuriyeti’ne olacak. Film, Avrupa’nın bu saygın festivalinde, yirmiye yakın film arasında “En İyi Film” ve diğer tüm ödüller için yarışacak.
 
Tüm festival yolculuklarına katılacak olan yönetmen Raşit Çelikezer’e, film ekibi de eşlik edecek.
 
Defne Film Prodüksiyon ve Efekt Yapım’ın ortak yapımı olan “Can”; Türkiye prömiyerini gerçekleştirdiği 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden, Behlül Dal Jüri Özel Ödülü ve Antalya Kent Konseyi Seyirci Ödülü’yle döndü. Uluslararası prömiyerini gerçekleştirdiği 2012 Sundance Film Festivali’nde ise Jüri Özel Ödülü’nü kucaklayan “Can”; 31. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde 
 
Raşit Çelikezer’in, çocukların zor zamanlarını anlattığını söylediği “Can”; yönetmenin ikinci sinema filmi. Aileler ve çocukları üzerine eğilen filmde, toplumdaki yerini dengelemeye çalışan insanların öyküsü anlatılıyor. “Can”; birbirini çok severek evlenen, kaçarak geldikleri Büyükşehir’de mutlu mesut yaşayan ve tek eksikleri bir “çocuk” olan Ayşe ve Cemal’in illegal yollardan çocuk sahibi olmaya çalışmalarını ve böylesine bir kararı aldıktan sonra bir çeşit cehenneme dönen hayatlarını son ayrıntısına kadar irdeliyor.
 
Selen Uçer, Serdar Orçin, Yusuf Berkan Demirbağ, Erkan Avcı, Zeynep Yalçın, Cengiz Bozkurt, İdil Yener, Serhat Nalbantoğlu, Erdal Cindoruk, Sait Genay, Nisa Melis Telli ve Kürşat Alnıaçık’ın rol aldığı filmin öyküsü, yönetmen ve senarist Raşit Çelikezer ile Nüans Çelikezer’e ait.
 
Dağıtımcılığını Tiglon’un üstlendiği “Can”, 11 Mayıs 2012, Cuma gününden itibaren sinemalarda!
Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2012, 19:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER