'Buzlu Cam'

Ahmet Elhan'ın 'Buzlu Cam' isimli sergisi Galeri Zilberman'da 9 Ocak-5 Mart 2016 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

'Buzlu Cam'
Buzlu Cam’la sanatçı fotoğrafın kendi geleneğine ve ustalık kavramına odaklanıyor. Yaşadığımız çağdaki görsel taşkınlığa gösterdiği sanatçı hassasiyetiyle oluşturduğu yeni sergisinde, günümüzde çabucak üretilen ve tüketilen dijital fotoğrafın manipüle edilmesine ve fotografik olarak gerçeği perdelemesine karşı alternatif bir bakış öneriyor. Önceki çalışmalarında Elhan, mekanı zamanlarına bölerek farklı mekan kurguları ve algıları oluşturuyordu. Bu serilerden zaman ve mekan ile binlerce parçaya ayırıp tekrar bir araya getirdiği yapıları akışkan bir şekilde dönüştürmüş; 2013 tarihli Mürekkep sergisiyleyse Osmanlı mekanlarını tasvir eden 18'inci yüzyıl gravürleriyle bugüne ait figürleri üst üste getirerek daha büyük zamansal kırılmaları, platin palladium baskı tekniğiyle öne çıkarmıştı. Bu çalışmalarda figürler de üst üste gelmiş, sadece zamansız ve mekansız değil, aynı zamanda cinsiyetsiz yeni formlarla son derece geçişken, muğlak bir aralık tanımlamıştı.
 
Süreç içerisinde odağını mekandan figüre çevirmiş olan Elhan, Buzlu Cam’la kamerasını doğaya çeviriyor, fotoğrafın geleneğine ve tarihçesine referanslar vererek yalın olanın, orada olanın peşine düşüyor. Günümüzdeki görsel karmaşada bambaşka bir yaklaşımın mümkün olduğunu hatırlatıyor. Sergideki çalışmalar, manzara ve doğa fotoğrafçılığına egemen olan uzun sürede görüntü üretme özelliğini fotoğraf üzerine bir düşünme çağrısı olarak kullanarak günümüzde dijital fotoğrafla hızlıca üretme refleksine direnç gösteriyor. Bu sayede, düşünmeden üretilen fotoğraflardansa, durarak ve planlayarak yapılan çekimlerin değerini vurguluyor.
 
 
Elhan, çektiği doğa fotoğraflarına buzlu camın üzerindeki çizgileri ekleyerek fotoğrafın analitik olarak değerlendirilmesini sağlıyor ve bu sayede kompozisyon konusuna dikkat çekiyor. Böylece fotoğrafın gerçeğin kanıtı ya da yansıması olması meselesinin altını çizerken izleyiciye gözleriyle gördüklerine inanmamalarını öğütlüyor ve izleyicileri Buzlu Cam’ın önünde vakit geçirerek fotoğrafın bir malzeme olarak sunabilecekleri üzerine düşünmeye çağırıyor.
Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2015, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER