'Bol Şans' Sergisi

Buğra Erol, Bol Şans isimli sergisinde, ekonomik bağlılık, tabiat ve küresel çevre sorunları ile çeteleşen güç odaklarının oluşturduğu yeni dünya düzeni ile ilgili görüşlerini ortaya koyuyor.

'Bol Şans' Sergisi
Buğra Erol, aynı kavramsal çerçeve altında, farklı disiplinler ile çalışıyor. Sanatçı göz önüne getirmek ve dikkat çekmek istediği tespitlerini vurgulamak için sergide kurgusal bir yapıyı ön plana çıkartıyor. Konuyu belirledikten sonra, konunun kendisini farklı tekniklere yönelttiğini belirten sanatçının, Bol Şans isimli sergisinde, resimlerinin yanı sıra ışıklı kutu içerisine birbiri üstüne gelen dialar ile oluşturduğu kolajlar yer alıyor.
 
Günümüzde birçok bilim insanı sorunları bildiğimiz ve seçimlerimizin neye mal olduğunu farkettiğimiz halde düzeltmek için bir eylemde bulunmayarak bir çeşit inkar içinde yaşadığımızı belirtiyor. Buğra Erol da bir çevre aktivisti olarak, diğer insanların da çevre sorunlarını en az kendisi kadar iyi gözlemlediklerini fakat harekete geçmeyerek bu inkarın bir parçası haline geldiklerini tespit ediyor ve sergi için bu inkarı sistematize eden temsili bir "çete" kurgulamaya karar veriyor. Şehirde yaşayan ve sürmekte olan sistemi devamlı kılan toplum bireylerini de bu çetenin bir parçası olarak adlediyor. Sanatçı, kurguladığı mekanlarda, "İnkar Devrimi"nin bir parçası olarak kendisinin de bir parçası haline geldiği bu çeteyi görünür hale getiriyor. Erol, kendi bulunduğu yerden, soruna dair çözüm yolları önermeden, bir parçası olduğu toplumu kendi estetik değerleri ile tekrar kurguluyor.. 
 
Buğra Erol, sergide yer alan dialarla oluşturduğu ışıklı kutularda ise, çağrışım yapılabilecek kelimeler kullanıyor. Birbiri ile doğrusal bir ilişki kurmadan, pek çok diayı biraraya getirerek yeni bir hikaye oluşturuyor ve seçtiği kelimeleri de bu hikayelerin başlığı olarak belirliyor. 
 
Buğra Erol, "Bol Şans" isimli ikinci kişisel sergisi ile 13 Şubat - 22 Mart 2014 tarihleri arasında Daire Galeri'de sanatseverler tarafından ziyaret edilebilir.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2014, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER