Bir Sabırlık Öyküsü

Ressam ,heykeltraş Rıfat Koçak'ın birbirinden güzel çalışmaları, AASSM'de sergilenerek tüm sanat severlerin beğenisine sunulacak. Sergi 10 - 28 Ocak 2014 tarihleri arasında İzmirli Sanat severlerin gönlünü fethedecek.

Bir Sabırlık Öyküsü
 
Ressam – heykeltraş Koçak,  sergiyi kısaca şöyle dile getiriyor.
Koçak “Artık Bodrum’da belli bir süre yaşayınca bulunduğunuz ortamın sizi ne kadar etkilediğini fark edersiniz diyor. Cevat Şakir’in Mavi Sürgün kitabından sonra önümde yeni bir ufuk daha açıldı. Onun hikayelerini  resme ve heykele çevirmeye başladım”.
Bodrum’da sıkça gördüğümüz "sabırlık (agave americana)” bitkisi ile çok güzel bir şekilde ilişkilendirilmiş bir de film yapmışlar arkadaşlarıyla Balıkçı için.
Sanatçı Koçak diyor ki:“Balıkçıyı yeniden gündeme taşıyarak genç ve gelecek kuşaklara da böyle bir mirası ulaştırmaya çalışıyorum.
 
“Genelde bir konuyu ele alırım, üzerine gider ve bir proje itinası ile işlerim. En son "Karyalı Kadınlar "serisi  gibi. İnsanların hayatlarında, hep bir etkilenme dönemleri olmuştur. Balıkçının Mavi Sürgün kitabını yıllar önce okudum. Artık 14 – 15 yıllık bir Bodrumlu olarak, buranın havasını, suyunu, huyunu, kokusunu içine sindirmiş biriyim. Bu kez Mavi Sürgün’ü tekrar elime alıp irdelerken çok, çok etkilendim ve onu içselleştirdim.” diyor.
 
Rıfat Koçak kimdir? 
 
1971 yılında Tokat'da doğdu. 1992'de M.S.Ü Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. 1995 yılında M.Ü. Atatürk Eğitim Fakültesi'nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. İlk kişisel sergisini 1993'te gerçekleştirdi. Farklı konseptlerde pek çok dizi resim çalışması üreten sanatçı; Amsterdam, Londra, Southampton, Midilli gibi Avrupa kentlerini de kapsayan 40'ı aşkın kişisel sergiye imza attı, birçok Avrupa ülkesinde sanatsal araştırma ve incelemelerde bulundu. Koçak, "Sanatta Hız Kavramı / Fütürizmin Penceresinden Resme Bir Bakış" konulu tez çalışmasında temellerini attığı ekoloji odaklı yaklaşımıyla, giderek geri dönüşümlü ve atık malzemelerle ürettiği eserlere yoğunlaştı. Çalışmalarını Bodrum Kızılağaç'daki atölyesinde sürdüren sanatçının, yurtiçi ve yurtdışı birçok koleksiyonda resimleri bulunuyor.
 
Sanatçı Rıfat Koçak'ın resim sergisi 10 - 28 Ocak 2014 tarihleri arasında İzmirli sanatseverlerle buluşacak.
  
Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2014, 23:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER