Ben Nereliyim?

Türklerin Almanya'da olan yaşam hikayesinden yola çıkılarak, Harun Özer tarafından kaleme alınan "Ben Nereliyim?", tiyatroseverlerle buluşuyor.

Ben Nereliyim?
'Türklerin Almanya’ya işçi olarak gidişinin üzerinden, neredeyse yarım asır geçti... Bu zaman diliminde dünya, başka zaman dilimlerinde görülmedik bir hızla değişti. Küresel ısınmadan, reel sosyalizmin yenilgisine; Amerikan’ın dünya emperyalizminin komiserliğine soyunmasına kadar bir dizi “büyük” değişim yaşadı küremiz. 
 
Bu değişimlerin pratik sonuçları, Avrupa’da da yansımasını buldu. Sözgelimi Berlin’i ortasından ayıran duvar yıkıldı, “iki Almanya” “bir Almanya” oldu. “Bir”leşen Almanya'da hem global değişimden, hem kendi iç dinamiklerinden etkilendi; başkalaştı. 
 
Bunun en belirgin yansımalarından biri, bir zamanlar bando ile karşıladıkları Türk işçilerinin bu gün, Almanlar'dan sonra gelen en ciddi “nüfus”, Almanlar'dan sonra gelen en ciddi “dinamik” ve Almanlar'dan sonra gelen en ciddi “problem” olması.
 
Kısaca hem Türklerin, hem Almanların cephesinde çok fazla hikaye birikti. Anlatmak için...
 
Bizler geleneksel bir Türk tiyatro biçimi olan “Meddah” ı kullanarak, Almanya’ya giden ilk kuşak Türklerden birinin hikayesini anlatacağız size. “Mehmet” dedik ona; dinleyin Mehmet’i. Anlatacakları yalnızca kendi adına biriktirdikleri değil çünkü. Türkiye adına, Almanya adına, Avrupa adına, dünya adına...
 
Anlatmak gerek. Anlamak ve birlikte yaşayabilmek için... Çünkü iyi şeyler hep  buradan başladı ve buradan devam edecek...'
Harun Özer
 
 
Harun Özer tarafından kaleme alınan "Ben Nereliyim?", bugün Beyoğlu Hayal Perdesi'nde sahnelenliyor.
 
Yazan: Harun Özer
Yöneten: Ebru Kara
Oynayan: Evrim Doğan

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2014, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER