Barok Müzik Günleri

NDS Barok Müzik Günleri başlıyor Notre Dame de Sion (NDS) Fransız Lisesi klasik müzik konserlerinde Aralık ayı boyunca Barok Müzik Geceleri olacak. 6 – 12 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek Barok Müzik Geceleri'nin ilki yarın akşam 19.30'da klavsen sanatçısı Pierre Hantaï konseriyle başlıyor.

Barok Müzik Günleri

 

Sanatçı bu resitalinde; Louis Couperin “Süit Re Majör: Prélude, sarabande, chaconne”, Georg Friedrich Haendel “Süit Re minör: Prélude, allemande, courante, sarabande, gigue”, François Couperin“Sarabande "Les vieux Seigneurs", Johann Sebastian Bach “İngiliz süiti No. 3 sol minör: Prélude allemande, courante, sarabande, gavottes, gigue” eserlerini seslendirecek. 
  
Pierre Hantaï’den 9 Aralık Pazar akşamı saat 19:30’da klavsen sanatçısıSkip Sempé ile iki klavsenli bir resital de dinleyeceğiz.

Pierre Hantaï

1964 ‘te doğan Pierre Hantaï, on yaşına doğru Bach’ın müziğine büyükilgi duydu. Gustav Leonhardt’ın etkisiyle, önce tek başına, sonra da Arthur Haas yönetiminde klavsen öğrenmeye başladı. İki yılAmsterdam’da, Gustav Leonhardt’ın yanında öğrenim gördü, ardından onun yönetimi altında çalmaya davet edildi. Takip eden yıllarda Philippe Herreweghe, Kuijken Kardeşler, François Fernandez, Marc Minkowski, Philippe Pierlot gibi çok sayıda müzisyen ve topluluk şefiyle işbirliği yaptı.

Sanatçı artık tüm dünyada, daha çok solist olarak çalmaktadır. Jordi Savall tarafından sıklıkla davet edilmekle birlikte, kardeşleriyle ve dostları Amandine Beyer, Hugo Reyne, Sébastien Marq, Skip Sempé, Olivier Fortin ve Jean-Guihen Queyras ile oda müziği çalmaktan da hoşlanmaktadır. Son zamanlarda, 1980’lerde kurduğu topluluk olan ‘’Concert Français’’ yi Bach’ın süit, konçerto ve kantatlarını yorumlamak üzere yeniden oluşturmuş.

Çıkarttığı çok sayıdaki plak arasında Mirare’ye yaptığı son kayıtlar dikkat çekmektedir : Goldberg Varyasyonları, Jean Sébastien Bach’ın Yumuşak Klavyesinin İlk Kitabı, Scarlatti’den Üç Cilt Sonat, bir François Couperin Resitali ve bir Süit Programıdır.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2012, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER