banner51

Aysel Alver'den 'Retro'

Galeri Ilayda Karaköy Harbour 16 Kasım-30 Aralık tarihleri arasında Aysel Alver’in “Retro” isimli solo sergisine ev sahipliği yapacak.

Aysel Alver'den 'Retro'
Dördüncü solo sergisinde Aysel AlverRetro” kavramı üzerine yoğunlaşıyor. Alver, “Retro“ stilini, ‘güzellik-çirkinlik’,‘moda’ ve ‘trend’ kavramları çerçevesinde sorgulamaktadır. Alver, dönemsel olarak ön plana çıkan ikonlar arasından, modern döneme ait kimi magazinel moda fenomenlerinin abartılı imajlarını kendi üslubuyla yeniden yorumlarken, trendlerin meydana getirdiği ‘moda’ kavramının kurgusallığına ve eklektik yanına vurgu yapmaktadır. Bu abartılı imajlar, bugünlerde çokca gündemde olan ve postmodern bir tavır olan “Retro“ stil bağlamında ortaya konmaktadır. Sergide yer alan figürlerde “Retro“ stilin kurgusallığına yapılan vurgu ile geçmişe ait bu fenomenlerin yıllar sonra yeniden trend haline gelebilmesinde modanın ilerleyişindeki keyfiliğe ve tüketim endüstrisine endeksli tavrına dikkat çekilmektedir.
 
Kağıt hamuru ile biçimlendirilip, kolaj tekniği ile son şeklini verdiği bu figürlerinde Alver, yanlızca gösteri dünyasına ait olabilecek kadar kurgusal olan bu figürleri kâğıt bebek imgesi ile bütünleştirmektedir. Sergide yer alan figürler bu yapay dünyayı oluşturan kozmetik, estetik ve moda dünyasının içinden seçilip alınan modellemelerdir. Reklamların, magazin dünyasının asal malzemesi olan bu kâğıt bebeklerin, kalıplarla belirlenen bedenleri, modellerle biçimlenen saçları, markalarla açıklanan statülerinin önceliği ve belirleyiciliğinin gerçeklikle bağı sorgulanmaktadır.
 
Kimlik ve kimliksizlik sınırlarını çoktan geride bırakarak “en”ler içinde var olan bir imge çizerler. Bu figürler duruşları, yürüyüşleri, oturuşları, davranışları ve konuşmaları ile güncel eğilim ya da o ana başat genel akımlarla, moda olan trendlerle belirlenen kalıplara uyarlanmıştır.
 
Heykellerin bir araya getirildiği sergileme ortamı öznel bir tasarımı içerir. Bu tasarım kapsamında oluşturulan mekân kurgusu, galeri mekânı içinde heykellerin birbiriyle kurduğu ilişkilerle belirlenen sanal bir mekânın oluşumunu gerçekleştirir.
 
2009 ve 2010 yılları arasında Romans I ve Romans II isimleri ile Ankara’da ve 2011 yılında Viyana’da sergilenen bu serinin dörüncüsü olan “Retro” Galeri İlayda Karaköy Harbour’da 16 Kasım-30 Aralık tarihleri arasında izleyiciler ile buluşuyor.
Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2013, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER