Aylin Zaptcıoğlu'dan 'İhtimal'

Aylin Zaptçıoğlu’nun üçüncü kişisel sergisi “ihtimal”, 27 Aralık 2014 tarihine kadar Evin Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Aylin Zaptcıoğlu'dan 'İhtimal'
Resimlerinde oluşturduğu yalın kompozisyonlarında figürleri ön plana çıkaran sanatçı, birbiriyle bağlantılı serilerden oluşan sergisinde, insanların tercihleri doğrultusunda belirlediği sınırları sorguluyor.
 
Aylin Zaptçıoğlu’nun resimleri, insanı, ait olduğu doğal ve toplumsal düzen içerisinde ele alırken, çok tanıdık gelen ama bir o kadar da yabancısı olduğumuz bir düşünce evreninden sesleniyor. Bu resimlerde; fırlattığı çantası ya da içine gömüldüğü battaniyesiyle karşımıza çıkan birey, geride bıraktığı şehirler ve ansızın beliren doğa ekseninde, yaratmış olduğu düzenle hesaplaşıyor. İnsanın kendi(ne) ördüğü duvarların hatırlattığı mahremiyet duygusu, güvenlik ve sahiplenme ihtiyacı gibi kavramlar ise, insana dair olanı düşündürdüğü kadar, onun da ötesine geçmeye, daha öz olana varmaya davet ediyor. Öte yandan duygulanımları tam olarak kestirilemeyen figürler; nerede, ne zaman ve nasıl gerçekleştiğini bilemediğimiz olaylar, onlara ilişkin tüm sorgulamaları anlamsız kılıyor. İnsanı çevreleyen kavramsal ve fiziksel bağlar birer birer çözülürken, sanatçı sanki söze gelmeyen bir ihtimali çağırıyor.”
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2014, 09:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER