banner51

Arşivlik Bir kitap

Genç gazeteci Oğuzhan Toracı’dan ustaları ölümsüzleştirecek arşivlik bir kitap olan “35” okurlarını keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

Arşivlik Bir kitap
Geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiği “Gelin Birlikte Oynayalım” projesiyle 42 siyasetçiyi bir araya getirerek dikkatleri üzerine çeken 23 yaşındaki genç gazeteci Oğuzhan Toracı; şimdi de “35” isimli kitabında, Türk tiyatrosuna otuz beş yıl ve üzeri emeği geçmiş otuz beş sanatçıyı kendine has sohbetiyle bir araya getirdi…
 
Sanatın vazgeçilmez bir tutku; hatta bir bağımlılık olduğunu düşünen Toracı, bu ironisini kanıtlarcasına her sanatçıya aynı soruyu yönelterek sohbetlerine başladı:
 
“Bu illete Nasıl Bulaştınız?”
Aralarında Yıldız Kenter, Haldun Dormen, Gülriz Sururi, Ali Poyrazoğlu, Göksel Kortay, Genco Erkal, Ayla Algan gibi isimlerin yer aldığı“35”, unutulmaz sanatçılarımızın hayatlarını bir de kendi ağızlarından dinlemek adına tiyatroseverler için vazgeçilmez bir kaynak halini alıyor. Tiyatroya hayatını adamış ve gerek devlet sanatçısı gerekse özel tiyatroda sanatını gerçekleştirmiş isimlerin bir araya getirildiği bu kitap, bu isimleri kendine örnek alan genç tiyatrocu adayları için de hiç şüphesiz bir başucu kitabı oluyor…
 
Ancak kitaptaki 5 usta isim Aykut Oray, Gazanfer Özcan, Macide Tanır, Metin Serezli ve Tekin Akmansoy bugün aramızda yoklar; onlar kitabın hazırlanış sürecinde vefat eden isimler. Onlar da son kez bu kitap aracılığıyla okuyuculara öğütlerini veriyorlar adeta…
 
Tiyatroyu bir de tiyatrocuların bakış açılarıyla görebilmek ve bu tutkunun bir numaralı muhataplarını bilinenin ötesinde belki de en şeffaf haliyle tanımak için en doğru kaynaklardan biri olan “35”; çağın getirdiklerini, gelecek nesillere aktarmak ve usta deneyimlerini yine birinci ağızdan ortaya koymak için bu sanata ilgi duyan herkesin elinin altında olmayı hak eden eşsiz bir eser olarak bizlere sunuluyor...
 
“35”in önsözünde başarılı gazeteci Şenay Düdek’in imzası bulunurken, yayıncılık sektörünün liderlerinden “Destek Yayınları” etiketiyle raflarda yerini alıyor.
 
Kitapta Yer Alan Sanatçılar
Ahmet Gülhan, Ali Poyrazoğlu, Aliye Uzunatağan, Aykut Oray, Ayla Algan, Ayten Gökçer, Betül Arım, Bülent Kayabaş, Can Gürzap, Çolpan İlhan, Defne Yalnız, Dilek Türker, Erhan Yazıcıoğlu, Erol Keskin, Gazanfer Özcan, Genco Erkal, Göksel Kortay, Gülriz Sururi, Haldun Dormen, Macide Tanır, Mehmet Gürhan, Metin Serezli, Mustafa Alabora, Nedret Güvenç, Nevra Serezli, Nilgün Belgün, Semih Sergen, Suna Keskin, Tekin Akmansoy, Tilbe Saran, Turgay Tanülkü, Yıldız Kenter, Zafer Ergin, Zeki Alasya, Zihni Göktay.
 
Kitaptan Anekdotlar
 
Haldun Dorman
“Ben vazgeçtim sanattan, bu ülkede eğitime önem verilmiyor...”
 
Macide Tanır
“Ata’nın gözlerine bakınca kafamdan her şey silindi...”
 
Tekin Akmansoy
“Kültür Bakanlığı sadece eski camileri restore ettirip, çalınmış tarihi eserleri bulmakla mı uğraşır?”
 
Yıldız Kenter
“Bir zaaftı benimki galiba. Fark edilme zaafı... Bana baksınlar, beni görsünler, beğensinler, alkışlasınlar... Çocukluğumdan beri böyle bir duyguya sahiptim…”
 
Ünlülerin Kitap Hakkında Yorumları
 
“Herşeyi çok çabuk tükettiğimiz bu dönemde sanat için ayrılan tüm zamanlar önemliyken, hayatının her dakikasını sanata adamış tüm büyük ustalara saygılarımla. Geçmişten geleceğe yolculuk yaptıran bu kitapta emeği geçen herkese teşekkürler…” 
Ahmet Kural, Oyuncu
 
“Oğuzhan, benim içinde büyüdüğüm büyülü dünyaya ışık tutacak bir çalışmayla karşınızda... Oyuncu adayları için müthiş bir kaynak, tiyatro severler için keyifli bir yolculuk...” 
Irmak Ünal, Oyuncu
 
“35’i keyifle ve bir solukta okudum. Tiyatro dünyasında çok sevdiğim isimlerin, dostlarımın, bir gazeteci olarak vakti zamanında röportaj yaptığım pek çok ismin farklı boyutlarda çok şık şekilde sayfalara yansıyan söyleşileri, beni tiyatro sahnelerine sürükledi...” 
Şenay Düdek, Gazeteci
 
“Oğuzhan, tiyatro gibi ülkemizde son derece desteklenmeye ihtiyaç olan bir kültür damarını başucumuza taşıyor… Diyecek tek bir şey var; yaşasın tiyatro…” 
Şule Zeybek, Spiker
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2013, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER