Arkas Trio’dan “Romantik Triolar” albümü raflarda

Geniş ölçekli romantik içeriği ile öne çıkan albüm, müzik marketler ve dijital platformlarda yerini aldı

Arkas Trio’dan “Romantik Triolar” albümü raflarda

Türkiye’nin ilk kurumsal üçlüsü olan Arkas Trio, kuruluşunun yedinci yılında imza attığı Double CD ile, dinleyicilerine kalıcı bir iz bırakıyor. Grubun “Romantik Piyanolu Üçlüleralbümü,  17 Mayıs’ta önemli müzik mağazalarının yanı sıra, iTunes, Spotify ve benzeri dijital müzik platformlarında müzikseverlerle buluştu.

Dünya çapında sanatçılardan oluşan ve farklı tematik projelerin içinde yer almayı ilke edinen Arkas Trio’nun ilk albümünde, romantik döneme ait yapıtlar bulunuyor. İlk CD’de Joaquín Turina, Camille Saint-Saëns ve Astor Piazzolla’nın eserleri yer alırken, ikinci CD ise Felix Mendelssohn ve Johannes Brahms’ın eserlerinden oluşuyor. İzmir’de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde kaydedilen ve kayıt mühendisliğini Mehmet Can Özer’in üstlendiği bu albüm, A.K. Müzik etiketi taşıyor. 

Albümdeki ilk eser olan Joaquín Turina - Piyanolu Üçlü No. 2, Si minör, Op. 76, Fransız ve İspanyol bestecilerin sıklıkla kullandığı zengin renk ve esnek form anlayışını sergiliyor. Yapıt, folklorik ögelerin yoğunluğuyla da dikkat çekiyor.

Üçlü repertuvarının en uzun soluklu örneklerinden biri olan Camille Saint-Saëns - Piyanolu Üçlü No. 2, Mi minör, Op. 92, karakterleri birbirinden oldukça farklı beş bölümden oluşuyor ve sahip olduğu virtüözite gerektiren içerikle öne çıkıyor.

Astor Piazzola tarafından bestelenen Oblivion, tipik bir ağır tango örneği olarak son derece hüzünlü ve melankolik bir atmosfer sunuyor. Eserin piyanolu trio için yapılmış olan düzenlemesi, José Bragato imzası taşıyor.  

Erken romantik dönemin en önemli bestecilerinden Felix Mendelssohn’un eseri olan Piyanolu Üçlü No. 1, Re minör, Op. 49, en önemli ve popüler oda müziği yapıtlarından biri olarak tanınıyor ve enerjik yapısıyla olduğu kadar lirik bölümleri ile de dinleyiciyi içine alıyor.

Albümdeki son eser ise, Alman romantizminin önde gelen bestecilerinden Johannes Brahms’a ait olan Piyanolu Üçlü No. 1, Si majör, Op. 8. Üçlü repertuvarının başyapıtlarından biri olan bu eser, gençlik döneminde bestelenip olgunluk döneminde yeniden gözden geçirilmiş ve düzenlenmiş olması nedeniyle, bu büyük sanatçının karakterini  çok zengin ve çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor.

ARKAS TRİO'NUN ALBÜM HEYECANI 
Ülkemizde yetişen ve kendi kuşaklarının en iyi sanatçıları olarak tanınan, uluslararası yarışmalarda dereceler ve özel ödüller kazanan keman solist sanatçısı Tuncay Yılmaz ve piyano solist sanatçısı Emre Elivar ile Alman çello solist sanatçısı Gustav Rivinius’tan oluşan Arkas Trio, albümle ilgili düşüncelerini paylaştı.

CD’de bulunan eserlerin romantik içeriğe sahip, önemli ve icrası zor olduğu kadar, en çekici oda müziği eserlerinden sayıldığını söyleyen Tuncay Yılmaz şöyle konuştu: “Solistlik kariyerlerimizin ve isimlerimizin yanında Arkas gibi değerli bir markanın çatısı altında toplanmak bizi Türkiye’nin ilk kurumsal triosu haline getirdi. Bu Double CD, Türkiye’den dünyaya sunulan ilk kurumsal trio albümü oldu. Arkas Trio olarak böyle bir kaydı yedinci sezonumuzda gerçekleştiriyor olabilmek ve Türkiye’den dünyaya sunmak, bizi çok gururlandırıyor.”

Emre Elivar da “Elbette yapılan konserler o anı dolduruyor, fakat yaptığımız işin daha somut ve kalıcı bir versiyonu olması nedeniyle CD çok önemli. Dinleyiciye oda müziği repertuvarını sunmak ve onların sadece konserlerde değil, aynı zamanda konser salonu dışında da bu CD sayesinde önemli eserlere ulaşabiliyor olmaları bizim için çok değerli. Aynı zamanda, yedi senenin sonunda Double CD’den oluşan böyle büyük bir kartvizite imza atmış olmak, bizi çok mutlu etti.” dedi. 

Gustav Rivinius ise “Türkiye’de oda müziği konusunda kurumsal anlamda bir eksiklik olduğunu düşündüğümüz için bir araya geldik. Arkas Trio’yu kurma sebeplerimizden belki de en önemlisi, Türkiye’de oda müziğinin daha çok insana ulaşmasını mümkün kılmak. Oda müziği, bestecilerinin belki de en kişisel, önemli, en özel eserlerini verdikleri bir alan. Bu albüm, Türkiye’deki dinleyiciye oda müziğini daha yoğun bir şekilde sunma gayretimizin bir sonraki adımı.” yorumunda bulundu.

Arkas Trio’nun “Romantik Piyanolu Üçlüler” albümü, 17 Mayıs itibariyle tüm D&R mağazaları, Opus 3a, Mephisto Mağazaları, Lale Plak ve Dost Kitabevi gibi önemli müzik mağazalarının yanı sıra, iTunes, Spotify ve benzeri dijital müzik platformlarında satışa girdi. 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2018, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER