'Arka Bahçe'

''Arka Bahçe'' sergisi, sanatseverleri sanatçının kişisel geçmişine, gizli kalan dünyasına davet ederken, eserinin “doğru okunması” için rehberlik yapacak.

'Arka Bahçe'
Sanatçı eserini oluştururken sayısız kaynaktan ilham alır, bunların başında kitapları gelir. Sanatçının sergilemediği yaşamı eserlerinin en büyük kaynağıdır. İşte bu yüzden Plato Sanat, sanatçının arka bahçesini, yani eserini, kütüphanesini ve çalışma masasını bir sergide buluşturuyor.
 
Plato Sanat Daimi Küratörü Marcus Graf, neden böyle bir sergi hazırladıklarını şöyle anlatıyor: “Sanatçıların stüdyolarına gittiğimde iki şeyi gözlemlemeyi ve araştırmayı severim; eserler ve kitaplık. Bir sanatçının kütüphanesi, onun entelektüel ilgi alanlarını yansıtmasından dolayı sanatçının eserine bir iç görü sunar. Sanatçının külliyatının karakterine, sayısız biçimsel ve kavramsal anlam bağlantıları sağladıklarından kütüphaneler, sanatçının çoğunlukla gizli kalmış dünyasına gizli bir giriş gibidir”.
 
Sergide, Ansen, Kerem Ozan Bayraktar, Selçuk Ceylan, Sinan Demirtaş, İsmet Doğan, Murat Germen, Burcu Perçin, Hale Tenger, Erdoğan Zümrütoğlu’nun eserlerine ve arka bahçelerini oluşturacak kişisel eşya ve kütüphanelerine yer verilecek.
 
''Arka Bahçe'' sergisi, Plato Sanat Galerisi’nde 13 Aralık 2015’e kadar ziyaret edilebilir.
 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2015, 08:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER