Akdağmadeni, Açık Hava Müzesi Gibi

Yozgat’ın Akdağmadeni İlçesi’nde bulunan 14 tescilli tarihi yapıdan önemli bölümü restore ettirilerek turizme kazandırıldı, 1862 yılında yapılan Ortodoks Kilisesi’nin de restore ettirilmesi yönündeki çalışmalar devam ediyor.

Akdağmadeni, Açık Hava Müzesi Gibi
 
Akdağmadeni Belediye Başkanı Suphi Daştan, ilçe merkezindeki tarihi dokunun korunup, turizme kazandırılmasına yönelik yürüttükleri çalışmalar kapsamında Rum asıllı Gazaro Hüseyin Efendi tarafından han olarak yaptırıldıktan sonra cezevine dönüştürülen tarihi binanın restore edilerek kültür evine dönüştürüldüğünü söyledi. Son olarak İstanbulluoğlu Mahallesi’ndeki Kilise Camii’n restorasyonunun Orta Anadolu Kalkınma Ajansı desteği ile restore ettirdiklerini kaydeden Daştan, şu ana kadar ilçedeki tarihi dokunun önemli bölümünün restore ettirilerek, turizme kazandırıldığını, ilçe merkezinin adeta ’Açıkhava Müzesi’ görünümünde olduğunu, bunun da turistlerin ilgisini çektiğini ifade etti. Ortodoks din adamı Papa Eftim’in doğum yeri olan Akdağmadeni İlçesi’ndeki Ortodoks Kilisesi’nin de restore edilerek turizme kazandırılmasını istediklerini bildiren Daştan, şöyle dedi:
 
"En önemli tarihi eserlerden birisi olan ve 1862 yılında yapılan Türk Ortodoks Kilisesi’nin restoresine yönelik çalışmalarımız ve girişimlerimiz devam ediyor. İlçe merkezinde tarihi han, cami olarak kullanılan kilise, Bahri Bey Konağı, Halk Eğitim Merkezi binası, Osmanlı döneminde yapılan Redif Taburu binası tarihi yapılar arasında dikkat çeken eserlerdendir. Bununla birlikte yakın köylerimizde de tarihi yapılar bulunmaktadır."
 
Belediye Başkanı Suphi Daştan, geçtiğimiz günlerde Yozgat Dernekler Federasyonu tarafından hayata geçirilen Tur Operatörleri ve Acentelerine Tanıtım Projesi kapsamında Akdağmadeni ilçesine gelen 50 kişilik guruba tarihi mekanları gezdirdiklerini hatırlattı. Daştan, şirket yöneticilerinin tarihi yapılara hayran kaldıklarını, bundan sonra daha fazla turistin Akdağmadeni ilçesine gelebileceklerini anlattı. Daştan, şöyle devam etti:
 
"Akdağ ormanlarının eteklerinde bulunan ilçemizin kalkınabilmesi için turizmi canlı tutmamız gerekmektedir. Bu noktada ilçe merkezindeki önemli tarihi yapıların restore çalışmalarını tamamladık. Konaklama noktasındaki eksikliklerimizin de giderilip, doğa ile içiçe olan ilçemizde turizmi hareketlendirmeye çalışıyoruz."
Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER