Adnan Saygun, üç farklı kültürü buluşturdu!

Üç farklı ülkeden gelen Elie Maalouf, Yousef Zayed ve Didem Köktaş, dün gece AASSM'de 32. Uluslararası İzmir Festivali'nin en ilgi çekici etkinliklerinden birine imza attı

Adnan Saygun, üç farklı kültürü buluşturdu!

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde(AASSM), Avrupa Kültür Mirası Yılında 32. Uluslararası İzmir Festivali için özel olarak hazırlanan projede farklı alanlarda yeteneklerini kanıtlamış üç sanatçı kültürler arası diyoloğun en iyi örneklerinden birini sundu.

İzleyenlerini müzik ve masalla olağanüstü bir yolculuğa çıkaran üçlü, unutulmaz geceyi, Kaptanzade Ali Rıza Bey'in ölümsüz bestesi "Yıldızların Altında" ile noktaladı.

Aldığı sosyal antropoloji eğitiminden sonra Belçika'da Gent Üniversitesi'nde sanat bilimi doktorasını sürdüren Hasan Işıklı, kendisi gibi İzmirli Didem Köktaş, Lübnanlı Elie Maalouf ve Filistin asıllı Yousef Zayed ile müzik ve masal üzerine kurulu "Yolculuk" projesini hayata geçirdi.

KÜLTÜRLERARASI DİYALOĞUN EN İYİ ÖRNEKLERİNDEN

Avrupa Kültür Mirası Yılında 32. Uluslararası İzmir Festivali için özel olarak hazırlanan projede farklı alanlarda yeteneklerini kanıtlamış üç sanatçı kültürler arası diyoloğun en iyi örneklerinden birini sundu.

Maalouf ve Zayed'in piyano ve perküsyonla seslendirdiği Maalouf besteleri ve anonim eserlere Didem Köktaş masalları ile katıldı. İskelet Kadın, Tuna'ya Yolculuk ve Taş Ustası masallarını büyük ustalıkla anlatan Köktaş, "Masal Perisi" unvanını hak ettiğini kanıtladı. Gece, Elie Maalouf'un sürprizi ile noktalandı. Türk müziği üzerine de çalışmaları olan Maalouf, dinleyicilerinin de katılımını isteyerek Kaptanzade Ali Rıza Bey'in Nihavent şarkısı "Yıldızların Altında" yı Zayed ile birlikte seslendirdi.

32. Uluslararası İzmir Festivali 21 Haziran 2018 Perşembe akşamı AASSM'de yapılacak Nederlands Dance Theatre gösterisi ile devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER