5 Yeni Film Vizyonda

Merakla beklenen Hobbit macerasının ilk bölümü 'Beklenmedik Yolculuk', yılın en iyi yerli filmi 'Tepenin Ardı' ve Penelope Cruz'un başrolünde olduğu 'Sen Dünyaya Gelmeden' haftanın öne çıkanları.

5 Yeni Film Vizyonda

 

 
Bu hafta 2'si yerli, 5 yeni film vizyona girdi.
HOBBIT: BEKLENMEDİK YOLCULUK 
''Yüzüklerin Efendisi'' üçlemesinin öncül kitabı olarak da görülen Hobbit'ten, üçlemenin yönetmeni Peter Jackson tarafından sinemaya uyarlanan üç filmlik Hobbit macerasının ilk bölümü olan ''Hobbit: Beklenmedik Yolculuk'' izleyenlere keyifli anlar yaşatacak.
ÖZEL HOBBIT DOSYASI YER GÖSTERİCİ'DE
Bilbo, huzurlu Hobbit toprakları olan The Shire'da yaşarken bir gün büyücü Gandalf aniden ortaya çıkar ve başkahraman Bilbo, kendisini efsanevi savaşçı Thorin tarafından yönetilen 13 cücelik maceracı bir grubun içinde bulur. Ejder Smaug'dan Erebor'un kayıp Cüce Krallığı'nı geri almak için çıktıkları bu yolculukta Goblinler, Orklar, öldürücü Warglar, dev örümcekler, şekil değiştirenler ve büyücülerle dolu yollardan geçerler.
''Yüzüklerin Efendisi'' üçlemesinden tanınan Ian McKellen, Cate Blanchett, Ian Holm, Christopher Lee, Hugo Weaving, Elijah Wood, Orlando Bloom ve Andy Serkis'in yeniden sinemaseverlerle buluşacağı filmde, Richard Armitage, John Bell, Luke Evans, Ryan Gage, Evangeline Lilly, Bret McKenzie, Graham McTavish, Mike Mizrahi, Jeffrey Thomas ve Aidan Turner gibi kalabalık bir oyuncu kadrosu da yer alıyor. Filmin senaryosunda ise yönetmen Peter Jackson'ın yanı sıra Fran Walsh, Philippa Boyens ve Guillermo del Toro'nun imzası var.
TEPENİN ARDI
Nusret, zıt karakterli iki oğlunu alıp dedelerinin çiftliğine götürür. Zafer, askerlik sonrası yaşadığı bunalımla ne kadar içine kapanıksa, kardeşi bir o kadar laf dinlemez, haşarı bir delikanlıdır. Dede Faik ise kendi çiftliğinin çevresinde gezinen keçi sürülerinden ve özellikle onların sahibi olan çobanlardan şikayetçidir. Çevresinde ne olup biterse onlardan bilmektedir. Nereden geldiği belli olmayan bir silah sesi ve sonrasında yaşananlar çiftliktekilerin huzurunu bozacaktır.
TEPENİN ARDI'NI YÖNETMENİ ANLATTI
Western filmini andıran atmosferi ve mekan kullanımıyla gerilim dolu bir aile trajedisini anlatan film, sorunlarıyla yüzleşmek yerine bir düşman ve günah keçisi yaratan egemen erkek kültürünü mercek altına alıyor. Yönetmen Emin Alper'in ilk uzun metrajlı işi olan filmin yapımcılığını ise Enis Kostepen ile genç yaşta hayata veda eden Seyfi Teoman üstleniyor.
SEN DÜNYAYA GELMEDEN
Margaret Mazzantini'nin romanından uyarlanan, yönetmenliğini Sergio Castellitto'nun üstlendiği ''Sen Dünyaya Gelmeden''in başrollerini Penelope Cruz, Emile Hirsch ve Mira Furlan paylaşıyor. Saadet Işıl Aksoy'un da ana karakterlerden biri olarak izleyici karşısına çıktığı filmin konusu şöyle:
''Gemma ve Diego Saraybosna'da tanışmışlardır. Gemma'nın hayatı Diego'ya aşık olması ile beklenmedik şekilde değişmiştir. Diego'nun Bosna Savaşı'nda hayatını kaybetmesi, Gemma'nın da hayatının yön değiştirmesine neden olur. Savaşın bitmesinden yıllar sonra Gemma, oğluyla birlikte Saraybosna'ya geri döner.''
BANA BİR SOYGUN YAZ
''Bana Bir Soygun Yaz''da bir iş için Ankara'ya gitmek üzere olan Onur'a, Hacamat Hüso, bir arkadaşına gönderilmek üzere tanınmış bir pastanenin şekerlemelerinden bir kutu teslim eder. Aynı gün uzatmalı sevgilisiyle yaptığı tartışma sonucu aldatıldığını düşünen Leyla, Our'un bütün eşyalarını ve şekerleme kutusunu benzin dökerek yakar.
Sokakta kalan Onur, Leyla'nın onu her kapıya koyduğunda yaptığı şeyi yapar ve çocukluk arkadaşları olan Fiko ile Süleyman'ın birlikte yaşadıkları eve gider. Fakat 2 gün sonra Hacamat Hüso'nun adamları, üç arkadaşı evden alarak bir depoya getirir ve döver. Dayağın sebebi ise sonradan anlaşılacaktır, Hüso'nun Onur'a emanet ettiği ve Leyla'nın yaktığı şekerleme kutusunda şeker değil, teslim edilmesi gereken 50 bin avro vardır.
Yönetmenliğini Biray Dalkıran'ın, senaristliğini ise İnci Uluçay'ın üstlendiği komedi filminin başrollerinde Hakan Yılmaz, Sera Tokdemir, Mehmet Özgür, Hazel Çamlıdere, Mehmet Usta, Çetin Altay, Umut Oğuz gibi isimler yer alıyor.
LAZ VAMPİR: TİRAKULA
Laz taksi şoförü Dursun'u kurban olarak seçip bedenine giren Drakula'nın, Dursun'un bedeninde ''Laza'' dönüşme hikayesinin anlatıldığı ''Laz Vampir: Tirakula''nın yönetmenliğini, Metin Koç ve Ulaş Zeybek yaptı. Levent Sülün, Wilma Elles ve Alp Korkmaz da filmin başrollerini paylaşan isimler oldu.
GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN FİLMLERİ
UÇUŞ
Yönetmenliğini Robert Zemeckis'in, senaristliğini John Gatins'in üstlendiği ''Uçuş'' haftanın öne çıkan filmlerinden.
Oscar ödüllü Denzel Washington, filmde düşme tehlikesi yaşayan uçağı kurtaran pilot rolünde izleyici karşısına çıkacak.
Başarılı pilot Whip, düşmekte olan bir uçağı bütün pilotluk yeteneklerini kullanarak çok sıra dışı bir biçimde, en az hasarla yere indirmeyi başarır; mürettebatla birlikte uçaktaki pek çok insanın da hayatı kurtulur. Whip hastanede gözünü bir kahraman olarak açar ama kaza soruşturmasında hiç beklemediği bir ithamla karşılaşır. Raporlar kaptan pilotun uçuşa alkol alarak çıktığını göstermektedir. Bir yandan kurtardığı hayatlar, hiç kimsenin o uçağı kendisi gibi indiremeyeceğini söylerken bir yandan da hakkında açılan mahkeme ile uğraşmak durumundadır.
ÇALINTI HAYAT
Bradley Cooper'ın başrolde yer aldığı ''Çalıntı Hayat'', genç bir yazarın edebiyat dünyasında hızla yükselişini konu ediniyor.
Filmde, edebiyat dünyasında beklenmedik bir şekilde zirveye çıkan genç yazar Rory Jansen'ın, hayatını yoluna koyduğunu düşündüğü sırada karşılaştığı gizemli adam yüzünden yaşayacağı sıkıntılar izlenecek.
The Words bir sonraki büyük Amerikan romanının yayınlanmasından sonra uzun zamandır beklediği başarıyı kazanan genç yazar Rosy Jansen’ın hikayesini anlatıyor. Tek bir sorun vardır. Kitabı o yazmamıştır. Geçmişi peşini bir türlü bırakmayan Rosy’nin edebi yıldızı yükseldiği sırada, başka birinin eserini çalmasının ve hırsla başarıyı hayattaki en önemli iki kelimenin üstüne koymanın daha bedelini ödemek zorunda kalır.
Yönetmenliğini Brian Klugman ve Lee Sternthal'in yaptığı filmde, Olivia Wilde, Ben Barnes, Zoe Saldana ve John Hannah rol alıyor.
BENİM ANNEM BİR DİNOZOR
Haftanın animasyon filmi ''Benim Annem Bir Dinozor'', çocukları sinema salonlarına çekmeyi hedefliyor.
John Kafka ve Yoon-suk Choi'nin yönetmen koltuğunda oturduğu 3 boyutlu filmde, ''Ernie'' ve ''Max'' adında iki yaramaz çocuğun hikayesi anlatılıyor.
Evden kaçan iki arkadaş, yumurta şeklinde bir zaman makinesine girerek, 65 milyon yıl öncesine giderek kendilerini dinozor yumurtalarıyla dolu bir yerde bulur. Anne dinozor tarafından sahiplenen ikilinin, yumurtalar çatlayıp gerçek yavrular ortaya çıkmadan geri dönmenin yollarını ararken yaşadıkları macera, çocukları eğlendirecek.
ÇAKALLARLA DANS 2: HASTASIYIZ DEDE 
Murat Şeker, kendi yazıp yönettiği ''Çakallarla Dans''ın ikinci filmi ''Çakallarla Dans 2: Hastasıyız Dede'' için yeniden kamera arkasına geçti.
Şevket Çoruh, İlker Ayrık ve Timur Acar'ın başrollerde yer aldığı filmin konusu özetle şöyle:
Çakallık yapan kahramanlar, hapse girmiş ve orada zor günler geçirmektedir. Mahallelerinden ve futboldan uzak kalmak onlar için çok zordur. Suçlular üzerinde yapılacak tıbbi bir deney için kobay arandığını öğrenen kahramanlar, bunun ucunda şartlı tahliye olduğunu duyunca kobay olmaya karar verirler. Dışarı çıkınca artık çakallık yapmayacaklarına dair birbirlerine söz verirler. Ama mesele çakal olmak değil, çakallarla dans edebilmektir.
AÇLIĞA DOYMAK
'Kurtlar Vadisi Filistin'in yönetmeni Zübeyr Şaşmaz'ın 'Açlığa Doymak' adlı yeni filmi sinemaseverlerle buluşuyor.
Başrollerini Mete Horozoğlu, Hazar Ergüçlü ve Didem Balçın'ın paylaştığı filmde Ali Sürmeli, Musa Uzunlar, Lale Mansur gibi isimler yer alıyor.
Film, birbirlerinden farklı dünyalarda yaşayan üç insanın sıradan hayatlarının, ölümü dileyecek kadar büyük bir azaba dönüşmesini anlatıyor. Açlığa Doymak, “Ruhsal bir azap bedensel bir acıyla yenilebilir mi? İnsan en temel ihtiyacı olan yeme içme arzusunu bir amaç uğruna kesebilir mi” sorusuna cevap arıyor.
OPERASYON ARGO
Gerçek olaylara dayanan "Argo" altı Amerikalıyı kurtarmak için düzenlenen, İran rehine krizinin sahne arkasında ortaya çıkan ve halkın yıllar sonra öğrendiği gizli bir operasyonu anlatıyor.
İran devriminin kontrol edilemeyecek noktaya ulaştığı dönemde, 4 Kasım 1979''da militanlar Tahran''daki ABD elçiliğine saldırırlar ve içeride bulunan 52 Amerikalıyı rehin alırlar. Ancak tüm bu kaosun ortasında altı Amerikalı kaçmayı başarır ve Kanada büyükelçisinin evine sığınır. Bulunmalarının ve büyük olasılıkla öldürülmelerinin an meselesi olduğunun farkında olan Tony Mendez (Ben Affleck) adında bir CIA "sızma" uzmanı altı Amerikalının ülkeden sağ salim çıkmasını sağlayacak riskli bir plan yapar. Böylesine inanılmaz bir plan ancak filmlerde olmaktadır.
SİMURG
Yönetmen Ruhi Karadağ'ın ''cezaevi ve açlık grevlerini'' işlediği belgesel türündeki filmi ''Simurg'', vizyona girdi.
‘Simurg’da, F Tipi cezaevlerine karşı ilk kez 1996’da başlatılan ölüm oruçlarına katılan 6 arkadaşın, 2000’deki ölüm oruçları ve Hayata Dönüş Operasyonu’na bakışları yansıtılıyor.
Refik Ünal, Cafer Gürbüz, Çiğdem Kazan, Hüseyin Muharrem Gündüz, Ali Ekber Akkaya ve Delil İldan’ın hem 2000, hem de 2010 yılında çekilen görüntülerinin kullanıldığı 109 dakikalık film, onların hikâyesi üzerinden şekilleniyor. Korsakoff hastalığına yakalanan, konuşmakta ve yürümekte zorluk çeken 6 arkadaşın düşünceleri, ‘gökyüzü altında’ çay içmeye duydukları özlem, umutları, tanıklıkları ve bugünleri aktarılıyor.
GÖRÜNMEYENLER
Haftanın diğer yerli yapımı ise gerilim ve korku türündeki ''Görünmeyenler''. Melikşah Altuntaş'ın yönettiği, Caner Özyurtlu ile Serhat Hasanoğlu'nun senaryosunu yazdığı filmde, Nihan Okutucu, Duru Ok ve Deniz Özmen başrolleri paylaşıyor.
Filmin öyküsü ise şöyle: ''Selin ve Onur henüz küçük yaştaki kızları Merve ile yeni bir eve taşınırlar. başta her şey normal gitmektedir ama taşındıktan bir süre sonra evde ve kızları Merve'de bazı gariplikler fark ederler. Zira Merve'nin vücudunda nedeni belirsiz morluklar vardır. Telaşlanan ve bakıcılardan şüphelenen çift, eve güvenlik kamerası kurdurup olan biteni takip etme kararı alırlar. Ama asıl tehlikenin dışarıdan değil, içeriden geleceğinden habersizdirler. Onur bir iş gezisine çıkınca evde baş başa kalan anne-kızı gergin günler beklemektedir...''
HAVANA'DA YEDİ GÜN
Aktör olmaya çalışan genç bir Amerikalı, Havana'daki film festivaline gider ve şehirdeki ilk gecesinde gezdiği bir dizi parti esnasında çeşitli dil problemlerinin var olduğu yabancıların arasına karışır... Öte yandan ünlü bir yönetmen de bu film festivaline son derece sarhoş ve kendini kaybetmiş bir halde katılıp türlü trajikomik olaylara neden olur... Bunlardan farklı olarak genç bir kız, katıldığı bir ayin sırasında cinsel kimliğini keşfeder... Birbirlerinden tamamen farklı yedi hikayeyi ortak noktada buluşturan şey ise egzotik Havana şehri olur!
Gaspar Noé, Julio Medem ve Laurent Cantet gibi ünlü yönetmenleri bir araya getiren filmde ünlü oyuncu Benicio Del Toro'yu yönetmen olarak, ünlü yönetmen Emir Kusturica'yı da oyuncu olarak görme şansına erişiyoruz. Havana antolojisi tadında olan film yedi farklı yönetmenin Havana'da geçen bir haftayı anlattığı yedi farklı hikayeden oluşuyor.
İNTİKAM GÜNÜ
Aksiyon filmleriyle Türkiye'de büyük bir hayran kitlesine sahip Jean-Claude Van Damme ile Scott Adkins, Dolph Lundgren'in rol aldığı ''Evrenin Askerleri: İntikam Günü'', sinemaseverlerin beğenisine sunuluyor.
3 boyutlu olarak çekilen filmin yönetmenliğini John Hyams üstlendi.
Roland Emmerich'in 1992'de başlattığı Evrenin Askerleri serisinin son versiyonu olan ''İntikam Günü'', uzun zaman önce uyutulan ve genetik müdahalelerle birer ölüm makinesine dönüştürülen iki askerin aksiyon dolu hikayesini anlatıyor.
VAN GÖLÜ CANAVARI
Doğma büyüme Van'da yaşayan 3 çoban arkadaş bir gün çobanlık yaptıkları sürüyü bir şanssızlık eseri kaybederler. Oradan oraya yeni bir iş peşinde dolaşırlarken akıllarına Van Gölü sahilinde sahte bir canavar maketi yapıp, bundan para kazanma fikri gelir. Kısa sürede gölde canavar olduğu dedikodusu yayılır ve şehre İstanbul'dan gazeteci ekipler gelir. 3 kafadar ekipteki gazeteci kadınlara aşık olur ve başlarına komik işler açarlar.
Yapımcılığını Mustafa Çetin'in üstlendiği projede oyuncu kadrosunda Selahattin Taşdöğen, Naci Taşdöğen, Ceylan Yılmaz ve Erciş Tiyatro Grubu'ndan gençler yer alıyor.
MUTLULUK ASLA YALNIZ GELMEZ
Orijinal adı ''Un Bonheur N'arrive Jamais Seul'' olan Fransız yapımı ''Mutluluk Asla Yalnız Gelmez'' filminin yönetmen koltuğunda James Huth oturuyor.
Huth'un senaryosunu Sonja Shillito ile yazdığı romantik komedi türündeki film, Türk izleyicilerle buluşacak.
Gad Elmaleh ve Sophie Marceau'nun başrollerini paylaştığı filmde, hayatları birbirinin zıttı olan iki insanın ilişkisini ele alıyor.
OTEL TRANSILVANYA
Yönetmenliğini Genndy Tartakovsky'nin üstlendiği ABD yapımı üç boyutlu animasyon film ''Otel Transilvanya'' da haftanın bir diğer yapımı.
Yapımcılığını Michelle Murdocca, yönetici yapımcılığını ise Adam Sandler, Robert Smigel ve Allen Covert gerçekleştirdiği filmin senaryosunu Peter Baynham ile Robert Smigel kaleme aldı. Hikayesi Todd Durham ve Dan Hageman ile Kevin Hageman'a, müziği de Mark Mothersbaugh'ya ait olan filmin müzik amirliğini Liza Richardson üstlendi. Görüntü ve animasyon ise Sony Pictures Imageworks Inc. tarafından gerçekleştirildi.
''Otel Transilvanya'' 3D ve Türkçe dublajlı olarak vizyona girecek. Filmdeki kahramanları Aydoğan Temel, Hazal Erdal, Harun Can ile Engin Alkan seslendirdi.
MOSKOVA'NIN ŞİFRESİ TEMEL
Senarist Yılmaz Okumuş'un kaleme aldığı, yönetmenliğini Adem Kılıç'ın üstlendiği ''Sümela'nın Şifresi Temel'' filminin devamı niteliğindeki ''Moskova'nın Şifresi Temel'' izleyicilerle buluşuyor.
Başrollerini ilk filmde olduğu gibi Alper Kul ve Aslıhan Güner'in paylaştığı filmde, Salih Kalyon, Ruhi Sarı ve Çetin Altay de rol aldı.
İlk etabı Rusya'nın başkenti Moskova'da çekilen film, Moskova'dan Trabzon'a uzanan ve bolca güldürü vaad eden yanlışlıklar komedyası.
'ALACAKARANLIK EFSANESİ: ŞAFAK VAKTİ BÖLÜM 2'
Stephenie Meyer'ın milyonlarca satan Alacakaranlık roman serisinin son filmi, bu hafta sinemaseverlerle buluşacak. Filmin yönetmen koltuğunda, serinin ilk bölümünü de çeken Bill Condon oturdu.
Kristen Stewart, Robert Pattinson ve Taylor Lautner üçlüsünün başrollerde son kez beraber izleneceği filmin konusu şöyle:
''Bella ve Edward'ın kızı olan Renesmee'nin doğumundan sonra Bella ölüm riski atlatmıştır, Edward bunun üzerine Bella'yı vampire dönüştürür. Cullen'ler bu olay üzerine diğer vampir klanlarını bir araya getirmek için, harekete geçer.''
Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2012, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER