banner51

40 Derecede Tarihe Işık Tutuyorlar

Mersin’in en önemli tarihi değerlerinden biri olan Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde 40 derecenin altında yapılan kazı çalışmalarıyla tarih aydınlatılıyor.

40 Derecede Tarihe Işık Tutuyorlar
 
Merkez Mezitli İlçesi’nde Viranşehir Mahallesi’ndeki Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde 9 Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Müzecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı başkanlığındaki 100 kişilik ekip, çalışmalarını geçmişi Bizans’tan Neolitik döneme kadar uzanan alanda Roma dönemine ait anıtsal Sütunlu Cadde’de yoğunlaştırıldı. Mermer ve toprağın da etkisiyle hissedilen sıcaklığının 40 dereceyi bulduğu bölgede kurulan dev çadır altında kazı yapan genç arkeologlar ve öğrenciler, aşırı sıcak nedeniyle zaman zaman zor anlar yaşıyor.
 
Kazı çalışmalarının temmuz ve ağustos aylarına denk geldiğini belirten Prof. Dr. Remzi Yağcı, "Sıcak hava, son günlerde iyice kendini hissettirdi. Burada toprak ve mermerin de sıcaklığıyla hissedilen sıcaklık anormal bir değere yükseliyor. Kazı başkanı olarak çalışmanın yapıldığı alanları geziyorum. Aralarında arkeolog, mimar ve öğrencilerin olduğu arkadaşlarımız toprak altındaki binlerce yıllık tarihi mirasın gün yüzüne çıkarılması için aşırı sıcak havaya rağmen çalışmalarını sürdürüyor. Sıcaklara rağmen tek amacımız tarihi toprak altından çıkarıp aydınlatmak" dedi.
 
Sütunlu Caddede, Bizans’tan Neolitik döneme kadar uzanan önemli uygarlıkların izleri olduğunu belirten Yağcı, "Kazıların bu yıl ki ayağında üç sütun başlığı daha ortaya çıktı. Mozaik tabanlarını açığa çıkardık. Az da olsa heykel parçaları çıkıyor. Bunlar tabii bir bütün halinde değil ama bütün halinde de çıkabilir. Daha önce olduğu gibi Mersin Müzesi’nde sergilenen Balbinus, Hygeia, asker heykelleri, Diyonysos, Nemesis gibi anıtsal heykeller çıkacak. Bu kazı çalışmaları orta vadeli ama Mersin’e çok şey vadeden bir proje. Mezitli’nin, Viranşehir’i, Mersin’in geçmişi, hafızası. Biz bu hafızayı yeniden kamuoyuna açıyoruz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2015, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER