1400 Binada Çini Üzerinde Ebru

Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği Bölümü öğretim görevlisi Ahmet Sobacı, 1400 dairenin içini çini üzerine yapılan ebruyla süsleyecek.

1400 Binada Çini Üzerinde Ebru

 

Öğretim görevlisi olan Ahmet Sobacı 20 yıldan bu yana ebru sanatıyla uğraştığını, akademik bir çizgide bu sanata yenilikler kazındırma çabası içinde olduğunu söyledi. Sobacı, son çalışmasında çini üzerine ebru yaptığını anlattı. Bu çalışmasının iş dünyasından da ilgi gördüğünü anlatan Ahmet Sobacı, şöyle dedi:
 
"Sanatımı öğrenen bir müteahhit, Türkiye, Azerbaycan ve Rusya'da yapacağı 1400 dairenin duvarlarına ebru yapmamı teklif etti. Türk sanatı ve estetiğinin yaşantımızın içinde daha fazla yer alması için kabul ettim. Yakında çalışmalara başlayacağız. Lüks sitelerin iç mekanlarında sanat eseri olacak. Yaşantımızın içerisinde yabancı kültüre ait çok fazla zevksiz, estetik örnekleri var. İstiyoruz ki Türk estetiği ve sanatı yaşantımızın içerisinde fazlaca yer alsın. Buna yönelik bir çalışma yapıyoruz. Ayrıca dünyanın en büyük boyutlu ebrusunu yapmayı düşünüyoruz. Guinness Rekorlar Kitabı'na girecek şekilde çalışma yapacağım. Ancak, sponsora ihtiyacımız var." 
Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2012, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER