Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Akhisar’da “Dikili Ağaç” Sahibi Olmak

Yayınlanma Tarihi : 20 - 10 - 2012 : 14:05

 

Akhisar’da üçüncü günümüz... Programda konukların kendi adına zeytin fidanı dikmesi var... Gölet civarlarında belediyeye ait bir arazide kazılmış çukurların yanına poşet içinde bırakılmış birer tane de zeytin fidanı ile kürek buluyoruz.
 
Bugüne kadar 300’den fazla fidan dikmiş, can suyu vermiş birisi olarak çoluk çocuk fidan dikenlerin ve destek sopasına özenle ismini yazanların fotoğraflarını çekmeyi tercih etsem de benim “kaçak güreşim” sevgili Murat Demircan‘ın gözünden kaçmamış. “Suçüstü olma”nın teslimiyeti ve Murat’ın ısrarı üzerine Akhisar’da bir dikili zeytin ağacı da artık benim adımı taşıyor.
 
Sırada müze gezmesi var... Şehrin göbeğindeki tarihi kalıntıları gezdikten sonra, açılalı henüz bir yıl olmuş Akhisar Müzesi’nin kapısındayız. Yöreden çıkarılan birbirinden değerli yüzlerce tarihi eser, mükemmel bir müzecilik örneği ile sergide. Devamında da Akhisar ve çevresinin görülmeye değer etnografik değerleri sunuluyor. 
 
Dostça değerlendirmeler
Akhisar’daki kurum ve kuruluşların temsilcilerinin konuklarını en iyi şekilde ağırlayabilmek, kentin değerlerini tanıtabilmek ve paylaşmak için adeta yarış içinde olduğu bir zeytin hasat şenliğini daha “bereketli ve bol kazançlı olsun” dilekleriyle geride bırakırken, dostça değerlendirmeler yapmam gerekirse; 
 
- Akhisarlılar zeytin ve zeytinyağında olduğu gibi, şenlik düzenlemede de bir hayli uzmanlaşmış. Bu yıl geçtiğimiz yıllarda düzenlenen etkinliklerde gözümüze çarpan minik aksaklıklardan bu yıl eser yoktu.
 
- Kent merkezinde gerçekleştirilen Flarmoni Orkestrası konserini, hasat şenliğine sade vatandaşların da katılımını sağlamak yolunda önemli bir girişim olarak değerlendiriyor ve benzer etkinliklerin her yıl tekrarını diliyorum.
 
- Türkiye’nin en önemli karayollarından biri üzerinde bulunan Akhisar’ın girişinde ve çıkışında oluşturulacak bir “Akhisar Çarşısı”nda Akhisar değerlerinin, markalarının sergilenmesini, burada konuklara çok ucuz fiyatlarla Akhisar ürünlerinin satışının yapılmasını, en iyi şekilde dinlenmelerinin, çay kahve içmelerinin, yemek yemelerinin sağlanmasını, böyle bir komplekste kardan ziyade tanıtımın ön plana çıkarılmasını öneriyorum.
 
- Akhisar’a girecek her kuruştan, ilgili ilgisiz her alandaki esnafa, sade vatandaşa mutlaka bir pay düşeceği gerçeğinden hareketle, bu tür tanıtım şenliklerinde her kesimden daha büyük, daha içten bir katılımda kent kalkınması açısından faydalı olacağına inanıyorum.
 
Ticaret ve Sanayi Odası neden yoktu?
- Sözün burasında bir de mini eleştiride bulunayım; Akhisar Zeytin Hasat Şenliği’nin en iyi şekilde geçmesi için başta Akhisar Ticaret Borsası, belediyesi, kaymakamlığı ve özel kuruluş temsilcileri seferber olurken, en büyük katkıyı sağlaması gereken Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası temsilcilerinin ortalarda görünmemesini yadırgadığımı özellikle belirtmek isterim.
 
- Türk tütüncülüğünün, Amerikan tütüncülüğüne feda edilmesinden sonra devlet tarafından resmen ortada bırakılan Akhisarlıları zeytinciliğe yönlendirip, yeniden dirilişine katkıda bulunan halk önderlerine saygılarımı sunarken, Akhisar 4. Hasat Şenliği sırasında büyük bir misafirperverlik örneği sergileyen herkese teşekkür ediyorum.
Sağlık içinde seneye buluşmak üzere...
 
.............
 
Bu hafta sonu da Ayvalık Zeytin Hasat Şenlikleri’ne katılıyorum. Çarşamba gününden itibaren Ayvalık notlarında buluşmak üzere...

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN