Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Pisliği Halının Altına Süpürüyorlar

Yayınlanma Tarihi : 01 - 01 - 2017 : 19:42
BEN HABER GAZETESİ 52. SAYI
 
Siyasetten ekonomiye, yerel yönetimlerden kentin sorunlarına kadar gündeme dair merak ettiğiniz her şey Genel Yayın Yönetmenimiz Erol Yaraş’ın yorumlarıyla bu sayfada sizlerle buluşuyor. 
 
 
 
Çeşme geçtiğimiz günlerde bir çevre felaketiyle karşı karşıya kaldı. Sizden öncelikle bununla ilgili genel bir değerlendirme alabilir miyiz?
Çeşme kumsalları dünyadaki sayılı kumsaldan bir tanesi. Öyle olmasaydı da bu, denize dökülen fuel oilin yarattığı çevre faciasını küçültmezdi. Yıllardır İzmirliler balık çiftliklerinin dışarı taşınması konusunda bir mücadele verirler. Çeşme denizini çok iyi bilenler bir şeyin farkında ki; oradaki orkinosları beslemek için her gün denize atılan binlerce tonluk yemler oradaki denizi yağlı bir deniz haline getirdi. Eskiden suyun altında 10-15 metreyi çok net görebiliyorken bugün görüş mesafesi 6-7 metrelere düştü. Kirliliğe en tepkisel yaklaşan canlıların başında gelen denizkestanesi bütün Ildır Körfezi’ni terk etmiş durumda. Bu fuel oil olayı da oradaki kirliliğin üzerine tuz biber oldu. Aslında bu tip facialar dünya genelinde kıyamet kopartır. Bütün medya kuruluşları o bölgeden canlı yayınlar yapar. Buranın ne olacağını sorgular. Sorumlulara ne ceza verildiğini gündeme getirirler. Ama ne yazık ki Çeşme’de sanki bu sık sık karşılaşılan bir olaymış gibi yaklaşılıyor. Bana göre o bölgede yapılan çalışmalar yetersizdir. Bunu duyurduğumuz zaman Çeşme turizmi yara alır gibi bir mantık da yürütülüyor olabilir. Bu yapılan, pisliği halının altına süpürmektir. Sonuçta biz oranın ne kadar kirlendiğini, nasıl temizleneceğini ve kimlerin ihmali olduğunu başka türlü göremeyiz. Gördüğümüz kadarıyla belediye şu anda orada kendi imkanlarıyla bir kavga veriyor. 
 
ÇEŞME’DE VURDUMDUYMAZLIK HAKİM
 
Çevrecileri de bu olayda çok fazla göremedik değil mi?   
Evet. En önemlisi de İzmir’deki her olayda ayağa kalkan, adına çevreci denen o kesimin içinden bir kişiden bile ne demeç gördük ne de eleştiri gördük. Bu da İzmir adına üzücü bir konu. Resimler ve görüntüler gerçekten tam anlamıyla dehşet. Ama günümüz teknolojisi de sorun çözme konusunda ciddi yol almış durumda. Yine de benim yaptığım gözlemlere göre orada bir vurdumduymazlık hakim. İnşallah yaz gelmeden o bölge eski pırıl pırıl denizine kavuşur. Ama en önemlisi o denizin kendini yenileyebilmesi için orkinos çiftliklerinin oradan çıkarılması lazım. 
 
Sizce 2017 turizm sezonunda etki eder mi bu yaşanan olay?
Eğer siz orayı 2017’ye hazırlamazsanız, sizin alternatifiniz çok var. Orayı temizlemezseniz zaten insan gelmez. Bunun da bedelini o belde öder. 
 
BU, TÜRKLERİN GENETİĞİNDE VAR
 
Sizden bir 2016 değerlendirmesi alabilir miyiz? Nasıl geçti sizce?
Türkiye’nin bu kadar badire atlatmasına rağmen hala belli konularda fazla yara almış olmadığını görüyoruz. Bu, Türklerin genetiğinde var sanırım. Aynı zamanda bu, bazı siyasi ve ekonomik değerlerin yerine oturduğunun göstergesi. Çünkü baktığımızda 2016’da bir darbe girişimini atlattık; sınırımız bir ara Peşaver’e döndü, Kilis’e ve Gaziantep’e bombalar atılmaya başlanmıştı karşı sınırdan; PKK büyükşehirlerde inanılmaz bombalı saldırılarda bulundu; Güneydoğu bir ara iç savaş görüntülerine sahne olan bir dönem geçirdi; FETÖ denen bela bir terör örgütüyle bu ülke başa çıktı. Tüm bunlara rağmen hala ekonomi ve bazı dengeler yerindeyse bu Türkiye’nin başarısıdır. İhracatta belli bir düşüşümüz var bu biliniyor rakamsal olarak, turizm iyi gitmiyor burada ciddi bir düşüşümüz var, buna karşılık dolar aldı başını gitti, petrol fiyatları 5 liranın üzerine çıktı yeniden. Elbette bunların şu anda ekonomiye yansıması tam olmasa da görünen o ki bunlar 2017’de ekonomiye daha farklı bir şekilde yansıyacak. Şu anda bir anlamda Suriye’de savaştayız. Sonuçta orada da haklı bir kavga var. Sınırlar güvence altına alınmazsa zararını yine biz ödeyeceğiz. 
 
SURİYELİLERİN VATAN AŞKI SORGULANMALI
 
Türkiye’de yaşayan, eli silah tutan Suriyelilerin kendi ülkelerini korumaları ve Suriye’ye geri dönmeleri gerektiği de tartışılıyor şu anda. Siz ne düşünüyorsunuz?
 Şimdi orada da bir çelişki var. Bu 3 milyon insanın içinde yaklaşık 400-500 binlere yakın sağlam, sağlıklı bir insan yapısı olduğu söyleniyor. Bu söylemler genellikle şehit ailelerinden geliyor. Haklılar da… Onlar kendi çocuklarını şehit verirken Suriyelilerin burada farklı bir yaşamda karşılarına çıkmaları, aileleri isyan ettiriyor. Ama sonuçta kimseyi de zorla savaşa gönderemezsiniz. Elbette o Suriyelilerin vatan aşkı sorgulanmalıdır. Ama baktığımız zaman Suriyeliler kadar orada bizim de bazı haklarımız var, ileriye yönelik düşüncelerimiz var. Orada meydana gelebilecek farklı bir devlet oluşumunun Türkiye’ye ne gibi zararlar getirebileceğini herkes biliyor. Onun için bu bir tek Suriye olayı değil artık. 
 
UMARIM 2017, 2016’YI ARATMAZ
 
2017’de daha güzel günler görecek miyiz sizce?
Felaket tellallarına bakarsak pek görmeyeceğiz gibi duruyor. Ama birçok insana da soruyorsun “2016’da bütçelerinizi tutturdunuz mu?” diye, geneli de “evet” diyor. Ama aynı insan “2017’de kötü gidecek” diyor. Olumsuz bir senaryo yazılıyor. Ama şu bir gerçek; Avrupa Birliği’ne baktığımız zaman, Avrupa Parlamentosu’ndan gelen mesajlara baktığımız zaman eğer Türkiye özellikle idam konusunda ısrar ederse ve belli girişimleri başlatırsa Türkiye’nin kaybının çok olacağını herkes görüyor. Ama onun dışında bir referandum yaşayacağımız aşikar. O referandumun elbette ekonomiye siyasete çok önemli etkileri olacak. Bu nedenle 2017’de birtakım belirsizlikler göze çarpıyor. Umut edelim ki 2016’yı bize aratmasın.
 
 
 
 
İZMİR’DE BİR TEK BAŞARAMADIĞIMIZ ŞEY VAR; O DA…
 
Peki İzmir 2016’yı nasıl geçirdi?
En son Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan da İzmir’e geldi, birtakım mesajlar verdiler, açılışlar yaptılar ve İzmir’e yönelik bazı bilgilendirmelerde bulundular. Özellikle 2017-2018, İzmir’in en ağırlıklı yatırım alacağı aralık gibi görünüyor. 2019 seçimleri burada kıran kırana geçecek. Özellikle AK Parti, yerel yönetimleri almak istiyor bu bilinen bir gerçek. Ama görüyoruz ki Aziz Bey de buna karşılık farklı projelerle onlara cevap vermek istiyor. Bu nedenle hem yerel yönetim hem de merkezi yönetim tarafından bu şehir için güzel şeyler yapıldığını görüyoruz. Bir tek başaramadığımız şey var; İzmir’in halen Süper Lig’e layık bir stadı yok. Bunu kimse beceremedi.  
Son olarak yeni yıl mesajınızı alalım…
 
Özellikle bütün ülkeye öncelikle sağlık, huzur, barış ve bol kazançlı günler temenni ediyorum. Sonuçta artık her şeyin başı ekonomi oldu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN