Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


O Kumpas Niçin Kuruldu?

Yayınlanma Tarihi : 07 - 10 - 2016 : 09:38
FETÖ'nün, yıllardır kendisinden olmayan ya da "gerçek yüzünü" ortaya çıkartmaya kalkışan kim olursa olsun; kişi, kurum, kuruluşu "yok ettiği" ya da etmeye çalıştığı, 15 Temmuz'dan sonra tüm çıplaklığıyla görüldü.
Çok kişi zarar gördü. Kimi hiç hak etmediği halde işinden, makamından oldu, çoğu cezaevlerinde sahte bilgi ve belgelerle hapis yattı. İntihar edenler oldu. Tabi öldürülenler de...
İzmir'de FETÖ'nün "gerçek yüzünü" görevi gereği ortaya çıkartmaya çalıştığı için başına gelmedik kalmayan ama asla yılmayan, sonuna kadar mücadele eden ve haklılığını kanıtlayan bir yönetici var; İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya.
Olay 1990'lı yıllara dayanıyor.
Nitekim İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'nın yaşadıkları; Fetullah Gülen'in eşcinsel olduğuna dair kitap yazarken öldürülen Haydar Meriç'in ardından, 'uygunsuz kaseti var' diyen polis muhbiri İrfan Erbaşaran'ın ölümüyle daha da ciddi bir hal aldı.
Ve emniyet istihbaratının önemli muhbirlerinden İrfan Erbaşaran'ın şüpheli ölümü, incelenen FETÖ cinayetleri dosyasına girdi.
Olayın başlangıcı, gelişmeleri ve sonrası planlanan "kumpas"ın boyutlarını göstermesi bakımından ilginç.
 
Gülen'in kaseti var
 
İzmir'de görevli muhbir İrfan Erbaşaran, 1990 yılında İstihbarat Şube'de görevli olan bugünkü İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'ya, Fetullah Gülen'in uygunsuz görüntülerinin bulunduğu bir kasetin olduğunu söylüyor.
Uzunkaya bu bilgilerin de içinde olduğu İstihbarat Haber Formu'nu Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'na gönderiyor.
O tarihte başkanlıkta görevli Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Gülcü, bu bilgiyi hiyerarşik kanallarla üst makamlara 'teyide muhtaç bilgi' formatında iletiyor.
Ancak 'teyit' alınamıyor.
Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'nda uzun yıllar Gülcü ile birlikte çalışan Ramazan Akyürek, 2008 yılında İstihbarat Daire Başkanı olarak göreve gelince, İrfan Erbaşaran'ın 20 yıl önceki istihbarat raporu tekrar gündeme getiriyor.
İşte bu girişim, ortalığı karıştırmakla kalmayıp, FETÖ'cülere bir "kumpas" planıyla bu bilgiden haberdar olan herkesin yok edilmesi kararını aldırtıyor.
Bu işle de Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanı Ahmet Pek görevlendiriliyor.
İzmir KOM Şubesi'ne verilen talimatta, Gülen'in kaseti hakkındaki raporu resmiyete taşıyarak kayıtlara girmesini sağlayan İzmir Emniyet Celal Uzunkaya ile İstihbarat eski Daire Başkanı Mustafa Gülcü'nün İrfan Erbaşaran ile irtibatlarının takip edilmesi ve uygun şekilde kendilerine kumpas kurulması isteniyor.
 
 
Uzunkaya örgüt üyesi 
 
Bir süre, telefonları dinlenen, fiziki ve teknik takibe alınan Uzunkaya ve Gülcü, daha sonra ele başılığını polis muhbiri İrfan Erbaşaran'ın yaptığı bir organize suç örgütü ile bağlantılı oldukları iddiasıyla görevden uzaklaştırılıyor.
Yetmiyor, haklarında 33 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılıyor.
Erbaşaran'ın avukatı Mustafa Topkaya'nın bu süreç ile anlattıkları şöyle:
"İzmir KOM Şube'ye götürüldüm. Odada üç kişi daha vardı. Sonradan Emniyet Müdürü Ahmet Pek olduğunu öğrendiğim kişi, 'Bu adamlar vatanı satıyor, bize bildiklerinizi anlatarak bu durumu önleyebilirsiniz' dedi. 'Kimin vatanı satıp satmadığını Allah bilir' yanıtını verdim. Ayağa kalktı ve elini masaya vurup, 'Allah'ın adını anarak anlattığın adamlar Fethullah Gülen eşcinsel mi, değil mi? diye konuşacak duruma gelmişler. Sen Allah'ın adını ağzına alıyorsun, vatanı satanlarla birlikte hareket ediyorsun' diyerek tehdit etti..."
Peki bu Emniyet Müdürü Ahmet Pek kim ve şu an nerede biliyor musunuz?
İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya ve Mustafa Gülcü'ye hazırladığı kumpastan sonra Emniyet Müdürü iken, başardığı iş(!) nedeniyle ödül olarak Iğdır Valisi yapılan zat.
Şu an nerede mi?
15 Temmuz'dan sonra ilk dalgada gözaltına alınıp tutuklanan Iğdır Valisi Ahmet Pek, FETÖ üyesi olmaktan halen cezaevinde yatıyor.
 
Ölümü şüpheli
 
Muhbir İrfan Başaran, haklarında açılan davadan beraat ettikten sonra şu açıklamayı yapıyor:
"Paralel yapının asıl hedefi emniyet müdürleri Mustafa Gülcü ve Celal Uzunkaya'ydı. Onları da benim üzerimden oynadıkları oyunla makamlarından ettiler...
Ve ne yazık ki, polis muhbiri ve elinde Gülen'e ait kaset olduğunu söyleyen İrfan Erbaşaran, İstanbul'daki bir otel odasında ölü bulundu.
 
Arşivi silinmiş
 
FETÖ'nün hedefi olan İrfan Erbaşaran'ın ölüm sebebini araştıran polis, kısa süre önce kişisel bilgisayarındaki tüm bilgilerin silindiğini ve formatlandığını belirledi.
Erbaşaran'ın kalp krizinden öldüğüne dair rapora imza atan Adli Tıp Kurumu çalışanlarının FETÖ ile bağlantısı ise mercek altına alındı.
İrfan Erbaşaran'ın ölümü ile ilgili dosya yeniden açıldı.
Polis, iletişim kayıtları ve olaya karıştığı iddia edilen emniyet mensuplarının yakında ifadelerine başvuracak.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN