Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yok Artık!..

Yayınlanma Tarihi : 05 - 10 - 2016 : 09:27
Gölbaşı'nı bombalayan 50'den fazla özel harekatçımızı şehit eden savaş uçağı pilotlarından birinin serçe parmaksız; yani 10 yerine 9 parmaklı olduğunu okuyunca dehşete kapıldım.
Çünkü böyle birinin Türk Hava Kuvvetleri'nde savaş pilotu olma gibi bir şansı asla ve asla yok.
Olamaz da...
Yaşadığım için biliyorum.
Liseyi bitirdikten sonra pilot olmak için Güzelyalı Hava Eğitim Komutanlığı'nın bugünkü kampüsünde sınavlara girmiştim. 
Şu kadarını söyleyeyim; o kadar ciddi ve sıkı bir sağlık yapılıyor ki, bırakın eksik parmakla bu kontrollerden geçmeyi, vücudunuzdaki tüm uzuvlar; buna erkeklik organınınız da dahil tek tek inceleniyor. Sağlam ve normal olup olmadığı araştırılıyor.
Nitekim Namık Kemal'den bir sınıf arkadaşım, birlikte girdiğimiz sınavda başarılı olmasına rağmen doğuştan tek testisi olduğu için Hava Harp Okulu'na kabul edilmemiş, elenmişti.
 
Belli ki bu parmaksız pilot, özürlü olmasına rağmen FETÖ torpiliyle Hava Kuvvetleri'ne özel olarak yerleştirilmiş. Tabi ki, günü geldiğinde kullanılmak üzere...
Sınav ve sağlık kontrollerinden eksiksiz geçmiş. Mezun edilmiş. Hatta uçuş eğitiminde savaş pilotluğu yapamayacağı anlaşılmasına rağmen örgütün üyesi olan "abi"si, yani filo komutanının talimatıyla sistem içinde planlanan gün gelince kullanılmak üzere tutulmuş.
Sonra; ve işte o serçe parmaksız teğmen pilot, 15 Temmuz gecesi F-16'sı ile 1. Pilot olarak Gölbaşı'nı acımasızca bombalayan A.E'den başkası değil.
 
FETÖ'nün yuvalandığı Hava Kuvvetleri'ne gelince.
Biliyor musunuz, hava kuvvetledinde son 2 yılda 9 uçak kazası yaşandı ve bu kazalarda 3 adet F-4 ile 6 adet F-16 düştü.
Kazaların oluş nedenleri ise çok ilginç;
22 Ocak 2013: Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait F-16 gece uçuş için kalkış yaparken pistten çıktı. Pilot ve makinist hatası.
13 Mayıs 2013: Suriye krizi kapsamında sınırda bekleme görevi icra eden F-16 savaş uçağının pilotu idrarını (çişini) yaparken, bel kemeri tokasını uçuş kumandası ile sandalye arasına sıkıştırdığı için uçak düştü. Kazada şehit olan pilot, eğitimde yetersiz görülüp elenmek istenmesine rağmen paralel yapı mensubu olduğu için F-16 pilotu yapıldı.
30 Eylül 2013: Sivas Kangal’da RF-4E uçağı düştü. İki pilot yaralı kurtuldu. Raporda pilot hatası (uçağın pilot tarafından yanlış kumanda ile anormal duruma sokulması) tespit edilmesine rağmen, paralel ekipten olan üs komutanı heyeti görevden uzaklaştırılarak tekrar rapor yazıldı.
23 Haziran 2014: Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait bir F-16 uçağı inişte pilotun uzun oturmasından (uçağın pist başı yerine daha ileriye teker koyması) dolayı pistten çıkıp kaza kırım geçirdi. İdari ve pilot hatası.
Ağustos 2014: 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait bir F-16 uçağı Afyon yakınında limitlerin altına inip yüksek gerilim hattına çarptı ve Afyon Meydanı’na acil iniş yaparak düşmekten kurtuldu. Sebep, pilot hatası.
2 Eylül 2014: Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait F-16 uçağı son yaklaşmada limitlerin altına inerek elektrik direğine çarptı. Pilot atladı, uçak kullanılamaz hale geldi. Sebep, pilotaj hatası.
1 Aralık 2014: 5. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait bir adet F-16 uçağı kolda iniş alçalmasındayken, bulut içinde tecrübesizlik ve lider hatası nedeniyle his yanılması sonucu uçağın kontrolü kaybedilmiş, pilot atlayarak kurtulmuştur. Uçak kullanılamaz hale geldi.
24 Şubat 2015: Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait 2 adet RF-4E uçağı gece inişe geçerken dağa çarptı. 4 pilot şehit oldu. Sebep, pilot hatası. Hata yer radar operatörüne bağlanmak istendi.
5 Mart 2015: Eskişehir 1. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait bir adet F-4E 2020 uçağı Konya’da düştü. İki pilot şehit oldu. Kaza nedeni tecrübesizlik ve aşırı yorgunluk.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN