Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İhracatımıza Nazar mı Değdi?

Yayınlanma Tarihi : 09 - 09 - 2016 : 09:23
Türkiye’nin gündemi o kadar yoğun ve değişken ki kendi şehrimizde gerçekleşen olumlu veya olumsuz bilgi ve rakamların üzerinde fazla durmayıp nedenlerini de irdelemiyoruz.
 
Konu ile ilgilisi olanlar da nasılsa gündem yoğun diyerek kulaklarının üzerine yatmayı tercih ediyorlar.
 
İlk önce geçen günlerde Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) İzmir Bölge Müdürlüğü’nün, İzmir’in ihracatıyla ilgili verdiği rakamları paylaşmak istiyorum. Bu güzel kentin ihracatı 2016 Temmuz ayında, 2015 Temmuzu’na göre yüzde 16,1 azalarak 583 milyon dolar, ithalatı da yüzde 3,5 azalarak 654 milyon dolar olarak gerçekleşmiş.
 
Yine TUİK’e göre İzmir’de, ihracatın ithalatı karşılama oranı 2015 Temmuz ayında yüzde 102,6 iken, 2016 Temmuz ayında yüzde 89,1’e gerilemiş.
 
Bu verilerin ne demek olduğunu biraz ekonomi bilgisi olan anlar.
 
Kulak üstü yatmak demiştim ya bu düşüş rakamlarıyla ilgili olarak İzmir İhracatçı Birlikleri’nden ne bir ses, ne de bir nefes geldi.
 
Başarılarını davul zurna ile duyuranlar, böyle bir gerilemenin de hiç olmazsa nedenlerini kamuoyu ile paylaşmalıydılar.
 
İkinci bir sıkıntı da İzmir turizminde yaşanıyor. BEN TV'nin haber sitesindeki başlık turizmde ne durumda olduğumuzu çok iyi anlatıyordu; “Turistler İzmir’in Yolunu Unuttu”.
 
Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) tarafından yayınlanan Ağustos ayı raporlarına göre İzmir turizminde rekor düşüş devam ediyor.
 
Rapora göre İzmir turizmi bu yılın 8 aylık döneminde yüzde 41,3 gerilediği, hava yolu girişlerinin yüzde 30 azaldığı, kruvaziyer trafiğinin de yüzde 82 dolayında düştüğünü gösteriyor.
 
Bu işin Türkçesi şudur; İzmir turizmde dibe vurmuştur.
 
Tıpkı ihracatta olduğu gibi başarıda ön plana çıkanlar başarısızlıkta nasıl arazi oluyorsa, turizmde de durum aynıdır.
 
Gemilerin İzmir limanına yanaştığı günlerde halay çekenler şimdi tam olarak araziye uymuş durumdalar.
 
İzmir’de güzel bir şey olmuyor mu diye sorarsanız geçen hafta sona eren 85. İzmir Enternasyonel Fuarı muhteşem geçti derim. 10 günde fuarı yaklaşık iki milyon kişi gezdi. Zaten o da sönük geçseydi İzmir için söylenecek tek bir söz vardı. “Yandı gülüm keten helva”.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN