Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kalkışmanın Nedeni 200 Kişilik Liste

Yayınlanma Tarihi : 07 - 09 - 2016 : 10:12
15 Temmuz'daki darbe girişimine, Yüksek Askeri Şura'da olası bir tasfiye endişesiyle değil; savcılığın Genelkurmay'a ilettiği, hakkında soruşturma yürütülen 200 kişilik "Gülenci askerler listesi" nedeniyle kalkışıldığı anlaşıldı.
Nitekim, listeden haberdar olan FETÖ üyelerinin haklarında işlem yapılacağını fark edince, darbe için düğmeye basmak zorunda kaldıkları da kesinleşti.
Oysa düne kadar,(Abdülkadir Selvi de 17 Ağustos'ta yazdı; Genelkurmay Personel Plan ve Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç’ün masasında üzerinde bulunan ‘eşime’ yazılı bir notta 'Biz bu teşebbüsü yapmasaydık, onlar bu YAŞ’ta bizim kafamızı koparacaktı' dediğini) yazmıştı.
Ne var ki 15 Temmuz ile ilgili ulaşılan bilgiler aksi yönde ve darbecileri harekete geçiren asıl sebebin Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) değil Genelkurmay'a gönderilen 200 kişilik liste olduğu yönünde.
 
Çoğunluğu general ve amirallerden oluşan bu liste, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlandı.
"Paralel Yapı"nın silahlı kuvvetler ayağına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında ulaşılan bilgilerle çıkartılan bir listeydi bu.
Savcılık, emniyet ve istihbarat kurumlarının ortak çalışmasıyla 2016 Temmuz ayından bir süre önce bu liste şekillendi ve operasyon için çalışmalar başladı.
Şöyle ki;
Savcılık çalışmasını tamamladı.
Listede Genelkurmay karargâhında görevli isimler de vardı.
Kapsamı ve haklarında işlem yapılacak kişiler arasında çok sayıda general ve amiralin de bulunması sebebiyle Genelkurmay Başkanlığı'na önceden haber verilmesi kararlaştırıldı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 200 kişilik listeyi Genelkurmay Başkanlığı’na iletti ve bunu yaparken ‘söz konusu listedeki isimlerle ilgili işlem yapılacağını’ da vurguladı.
İşlemin, ‘gözaltı mı yoksa ifadeye davet mi şeklinde olacağı’ konusunda ise net bir bilgi verilmedi.
 
 
Ancak bir süre sonra liste bilgisi FETÖ'nün genelkurmay içindeki adamlarının eline geçti. Genelkurmay’a bilgi verildikten sonra sızan bu liste üzerine, FETÖ üyesi askerler tasfiye edilecekleri endişesi yaşamaya başladılar.
Darbe kararının veya darbenin daha erken bir tarihe çekilmesi kararı bunun üzerine alındı.
 
 
Peki bu 200 kişilik liste doğru isimlerden mi oluşuyordu?
15 Temmuz darbe girişiminin ardından general ve amirallerin de arasında bulunduğu çok sayıda asker tutuklandı.
Cumhuriyet Savcılığı kaynakları darbe girişiminde aktif rol alan isimler ile Genelkurmay'a iletilen 200 kişilik listenin 'hemen hemen örtüştüğünü' belirtiyor.
Bu 200 kişilik listedeki askerlerin, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere çeşitli illerde gerçekleştirilen darbe girişiminde etkin rol oynadıkları, kalkışmayı bizzat "komutan" olarak yönettikleri ve çoğunun "kan dökme" emrini verdiği tespit edildi.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN